Tento příspěvek byl přečten1809krát!

Syn.: Lepidium coronopus (L.) Al-Shehbaz, Lepidium squamatum Forskál, Cochlearia coronopus L., Carara coronopus (L.) Med.

Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Coronopus squamatus

Popis: Jednoletá až dvouletá lysá bylina dlouhá 10-30 cm s lodyhami bohatě větvenými, povětšinou poléhavými, řidčeji až vystoupavými či poněkud vzpřímenými. Listy jsou řapíkaté, peřenosečné s 3-7 páry úkrojků, přízemní listy často vyrůstají v růžici. Květenství jsou hroznovitá, téměř přisedlá, 10-25 květá, květní stopky jsou kratší než květy. Květy jsou drobné, čtyřčetné, kališní lístky jsou široce vejčité, přímo odstálé, nevyduté, korunní lístky jsou bílé, obvejčité nebo podlouhlé, delší než kališní, tyčinek je šest. Plodenství jsou klubkovitě shloučená, plodní stopky jsou dosti tlusté, kratší než plody. Plody jsou dvousemenné, nepukavé, v obrysu jsou ledvinité nebo ledvinitě srdčité, jen dole mělce vykrojené, s kratičkou čnělkou. Na povrchu jsou plody síťovaně svraskalé, na obvodu hřebenitě zubaté. Semena jsou hladká, žlutohnědá. Kvete od května do října.

Coronopus squamatus

Záměny: Rostlina je snadno přehlédnutelná, svrchu může připomínat různé jiné druhy sešlapávaných míst. Více nebo méně jsou podobní různí zástupci široce pojímaného rodu řeřicha (Lepidium ssp.). Nejpodobnější je asi vranožka podvojná (Coronopus didymus), k nám vzácně zavlékaná, jež se nejlépe odliší v plodech, neboť ty jsou rozpadavé na dva díly, v místě přehrádky zaškrcené (brýlovité), na tenkých stopkách delších plodů.

Coronopus squamatus

Ekologie: Roste na polních cestách, na návsích, v narušených trávnících, na polích, na rumištích, na navážkách, v dlažbách a podobně. Obvykle roste na otevřených místech s dostatkem světla, na těžkých, živných půdách, suchých, ale i podmáčených, nevyhýbá se ani místům sešlapávaným a zhutnělým, zasoleným.

Coronopus squamatus

Coronopus squamatus

Rozšíření v České republice: Roste v teplých oblastech, zvláště ve středních Čechách, v dolním Polabí, v dolním Poohří, na jižní a střední Moravě. Druh silně ustoupil a dnes je nalézána spíše vzácně.

Coronopus squamatus

Celkové rozšíření: Původní je patrně pouze ve Středozemí, zavlečena byla víceméně do celé Evropy, dále se jako nepůvodní vyskytuje v Asii, Americe, Africe i Austrálii.

Coronopus squamatus

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem chráněna není. Na Slovensku je řazena mezi druhy ohrožené.

Coronopus squamatus

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno u benzinové pumpy ve Zdibech, dne 13.9.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget