Tento příspěvek byl přečten1940krát!

Syn.: Pycreus flavescens (L.) Rchb., Cyperus nieuwlandii Geise, Cyperus poiformis Pursh, Chlorocyperus flavescens (L.) Rikli

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Cyperus flavescens

Popis: Jednoletá, trsnatá bylina vysoká 5-30 cm. Lodyhy jsou vystoupavé, tupě trojhranné, lysé, na spodu se dvěma čárkovitými, 0,5-3 mm širokými listy kratšími než lodyhy. Klásky vyrůstají v kruželi, často staženém, který je podepřen obvykle třemi nestejně dlouhými listeny delšími než květenství. Klásky jsou dlouhé 5-15 mm a široké 2-3 mm, na vřetenu jsou květy v počtu 10-20 uspořádány dvouřadě a jsou podepřeny kýlnatými, žlutavými, na vrcholu tupými plevami. Okvětí chybí, blizny mají dvě čnělky, tyčinky jsou tři. Nažky jsou obvejčité, dvojboké, lesklé. Kvete od července do října.

Cyperus flavescens

Záměny: Nejpodobnější je šáchor hnědý (Cyperus fuscus), který má menší klásky, tmavší, špičaté plevy a tři čnělky.

Cyperus flavescens

Ekologie: Roste na obnažených dnech, na vlhkých píscích a písčitých březích, v zamokřených příkopech. Může růst i na místech vytvořených člověkem.

šáchor žlutavý

Rozšíření v České republice: Dříve rostl na více místech, dnes přežívá na jihu Čech, na zlomku míst (např. sádky Šaloun), částečně díky píli BÚ Třeboň.

šáchor žlutavý

Celkové rozšíření: Roste nebo rostl téměř v celé Evropě s vyjímkou Skandinávie, Británie a severu Ruska, dále roste v severní Africe, v obou Amerikách, v Asii i v Austrálii. V Evropě je v mnoha zemích vzácný nebo dokonce vyhynulý.

šáchor žlutavý

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), na Slovensku je řazen mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.

Cyperus flavescens, šáchor žlutavý

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Publikováno dne 19.4.2014.

Fotografováno na Třeboňsku.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget