Tento příspěvek byl přečten2777krát!

Syn.: Gypsophila arenaria Waldst. et Kit.

Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité

Gypsophila fastigiata

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-60 cm, obvykle s krátkce plazivými neplodnými výhonky. Kořen je vícehlavý, dřevnatý, lodyhy jsou přímé nebo krátce vystoupavé, řídce listnaté, lysé, jen v nejhořejší části větvené. Listy jsou přisedlé, čárkovité, 2,5-4 mm široké, jednožilné, bez palistů, obvykle ploché. Květenství je husté, mnohokvěté (prý jde o kytkovitý vrcholík vidlanů), květy jsou pětičetné, kalich je pětizubý, nápadně bílozeleně pruhovaný. Korunní lístky jsou bílé, na vrcholu zaokrouhlené až mělce vykrojené. Plodem je kulovitá tobolka, semena jsou ledvinovitá, na povrchu s kuželovitými hrbolky, 1,5-2 krát delšími než širokými. Kvete od června do srpna.

Gypsophila fastigiata

Záměny: V Čechách roste vzácně šater svazčitý pravý (G. f. subsp. fastigiata), jež je celkově útlejší a liší se mírně odlišným povrchem semen. Šater latnatý (G. paniculata) má mnohem rozvolněnější květenství a je též vzácný. Jednoletý šater zední (G. muralis) je celkově mnohem menší a záměna je málo pravděpodobná. Poněkud podobné jsou i některé statice (Limonium), ty však mají odlišně stavěné květy.

Gypsophila fastigiata

Ekologie: Roste v otevřených společenstvech, většinou na píscích, řidčeji na spraších.

Gypsophila fastigiata

Rozšíření v České republice: Roste vzácně na jižní a střední Moravě.

Gypsophila fastigiata

Celkové rozšíření: Roste v Rakousku, na Moravě, na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku, v Srbsku, v Chorvatsku.

Gypsophila fastigiata

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům ohroženým a je chráněn zákonem.

Gypsophila fastigiata

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Špice, dne 3.7.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget