Tento příspěvek byl přečten1935krát!

Syn.: Plantago salsa Pallas, Plantago neumannii Opiz in Bercht. et Opiz, Plantago maritima subsp. salsa (Pallas) Soják, Plantago maritima subsp. neumannii (Opiz) Tzvelev

Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Plantago maritima

Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem a většinou několika přízemními růžicemi listů. Listy přízemní růžice jsou zpravidla šikmo vystoupavé až vzpřímené, čepele jsou kopinaté až čárkovité, nejčastěji 6-15 cm dlouhé a 0,5-1,5 cm široké, dlouze zašpičatělé, pozvolna přecházející v řapík, celokrajné nebo oddáleně nepravidelně zubaté, 3-5žilné, masité až mírně kožovité. Stvoly jsou přímé nebo krátce vystoupavé, 15-30 cm vysoké, oblé, přitiskle chlupaté, po dvou až sedmi v růžici. Klasy jsou válcovité, husté, kratší než stvol. Květy jsou drobné, podepřené drobnými listeny a rozlišené na kalich a korunu. Kalich je hluboce členěný, korunní trubka je chlupatá, korunní cípy jsou na okraji roztroušeně brvité. Tyčinky jsou dvakrát delší než koruna, nitky jsou bělavé, prašníky žlutavé. Plodem je vejcovitá až úzce vejcovitá tobolka, semena jsou elipsoidní, na obou koncích zpravidla velmi úzce křídlatá, hnědá až černohnědá. Kvete od července do září.

Plantago maritima

Záměny: Záměna za naše domácí druhy jitrocelů je málo pravděpodobná, zaměnitelný je za blízce příbuzný jitrocel alpský (Plantago alpina), méně podobný je jitrocel vraní nožka (Plantago coronopus) s dělenými listy, šířící se u nás podél solených cest.  

Plantago maritima

Ekologie: Roste na slaniscích, na slaných a poloslaných loukách, na vysýchavých půdách se zvýšeným obsahem solí v půdě, spíše zásaditých. Snáší sešlap, umí přežívat i při zhoršení podmínek pro slanomilné druhy na místech bývalých slanisk. Vyžaduje ale dostatek světla.

Plantago maritima

Rozšíření v České republice: Roste v severozápadních a dříve i ve středních Čechách a na jižní Moravě, častější je (nebo byl) v Žateckém Poohří a v Hustopečské pahorkatině.

Plantago maritima

Celkové rozšíření: Roste od střední Evropy přes Ukrajinu, jih Sibiře a Mongolsko až do Číny, dále se vyskytuje na Kavkaze, v Malé Asii, v Íránu. Jinde se vyskytují jiné poddruhy.

Plantago maritima

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům zranitelným a je chráněn zákonem.

Plantago maritima

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka

Fotografováno v národní přírodní památce Slanisko u Nesytu 24.8.2014.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget