Tento příspěvek byl přečten2078krát!

Syn.: Ranunculus longifolius Lam.

ČeleďRanunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Ranunculus lingua

Popis: Vytrvalá bylina s dutým, článkovaným, kořenujícím oddenkem a s výběžky až 80 cm dlouhými. Lodyha je přímá, vysoká 60-120 cm, rýhovaná, dutá, lysá nebo chlupatá, chudě větvená. Přízemní listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité až široce kopinaté, celistvé, lodyžní jsou čárkovitě kopinaté až podlouhlé, až 20 cm dlouhé, přisedlé, řídce bíle chlupaté. Květy jsou nápadně velké, 2-4 cm v průměru, kališní lístky jsou záhy opadavé, korunní jsou okrouhle vejčité, zlatožluté. Nažky jsou vejcovité s krátkým zobánkem. Kvete od června do září.

pryskyřník velký

Záměny: Hrozí snad jedině s pryskyřníkem plaménkem (Ranunculus flammula), který je celkově menší a má plnou lodyhu.

Ranunculus lingua, pryskyřník velký

Ekologie: Roste na okrajích tekoucích i stojatých vod, v bažinách a tůních ve společenstvech rákosin, vysokých ostřic a bažinných olšin. Občas se též vysazuje pro okrasu.

Ranunculus lingua, pryskyřník velký

Rozšíření v České republice: Na Moravě roste v Hornomoravském a v Zábřežsko-uničovském úvalu, v Čechách roste v Polabí, na Kokořínsku, v Ralsko-bezdězské tabuli, v jihočeských pánvích, jinde jen ojediněle.

Ranunculus lingua, pryskyřník velký

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, od Británie přes Ural na západní Sibiř, do Kazachstánu a Kašmíru. Ve Středozemí a na Balkáně je vzácný, na Pyrenejském poloostrově chybí, roste v Turecku a u Kavkazu.

Ranunculus lingua, pryskyřník velký

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem chráněn je v kategorii silně ohrožených druhů (§2), na Slovensku je řazen mezi druhy zranitelné a také je chráněn zákonem.

Ranunculus lingua, pryskyřník velký

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 4.12.2013.

Fotografováno na Třeboňsku.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget