Tento příspěvek byl přečten2314krát!

Syn.: Myosotis alpestris subsp. stenophylla (Knaf) Metzel, Myosotis alpestris var. stenophylla (Knaf) Vestergr., Myosotis podperae Domin; Myosotis sylvatica subsp. gayeri Soó; Myosotis alpestris subsp. stenophylla (Knaf) Metzel in Dostál

Čel.: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Myosotis stenophylla

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s krátkým oddenkem. Lodyhy jsou přímé až vystoupavé, dlouhé 20-30 cm, větvené, hustě odstále chlupaté, někdy až olysalé. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou dlouze řapíkaté, s čepelemi eliptického tvaru, na bázi krátce sbíhavé, špičaté. Lodyžní listy jsou přisedlé, k lodyze přitisklé, úzce kopinaté, špičaté, chlupaté. Květenstvím je mnohokvětý vijan bez listenů, květní stopky se za plodu prodlužují, jsou stejně dlouhé nebo delší než kalich. Květy jsou vonné, kalich je zvonkovitý, neopadávající ani po vypadnutí tvrdek, chlupatý rovnými přitisklými i obloukovitě odstálými stříbřitě bílými chlupy, háčkovité chlupy chybí. Koruna je kolovitá, v ústí s bělavými nebo bledě žlutými šupinkami pakorunky, korunní lem dosahuje 6-10 mm průměru, je azurově modrý, čnělka je nevyčnívající. Tvrdky jsou elipsoidní, na vrcholu tupé, černé, asi 2 mm dlouhé. Kvete od května do června.

Myosotis stenophylla

Záměny: U nás snadno zaměnitelná za velmi podobnou hojnou pomněnku lesní (Myosotis sylvatica), rostoucí i na podobných stanovištích, která se liší menšími špičatými tvrdkami, za plodu opadavým kalichem s háčkovitými chlupy a krátce řapíkatými listy v přízemní růžici. Na někdy uváděný tvar lodyžních listů bych se moc nespoléhal. Pomněnka úzkolistá může být pro podobnost s pomněnkou lesní i přehlédnuta. V zahraničí roste též blízce příbuzná pomněnka vysokohorská (M. alpestris), která se ovšem liší jen nepatrně.

Myosotis stenophylla

Ekologie: Roste na světlých, kamenitých, suchých či vysýchavých stanovištích, na travnatých a skalnatých stráních, v prosvětlených suťových nebo borových lesích, na bohatých půdách na bazických až ultrabazických horninách (vápence, hadce).

Myosotis stenophylla

Rozšíření v České republice: U nás roste vzácně ve středních a severozápadních Čechách (České středohoří, Český kras, Doupovské hory, Dolnokralovické hadce) a na střední a jižní Moravě (v okolí Mohelna, Moravského Krumlova, Kuřimi a Mikulova).

Myosotis stenophylla

Celkové rozšíření: Vyskytuje se ostrůvkovitě ve střední Evropě od západu Čech a jihu Polska do Rakous, na Ukrajinu, do Maďarska a Rumunska.

Myosotis stenophylla

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), ve stejné kategorii je chráněna zákonem (§1). Na Slovensku patří mezi druhy ohrožené.

Myosotis stenophylla

Myosotis stenophylla

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Publikováno dne 12.1.2015.

Fotografováno v národní přírodní památce Kotýz, dne 7.6.2013 a 18.5.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget