Tento příspěvek byl přečten1835krát!

Syn.: Elatine paludosa Seub., nom. illeg., Hydropiper hexandrum Fourr., Potamopitys hexandra Kuntze, Tillaea hexandra Lapierre

ČeleďElatinaceae Dum. – úporovité

Elatine hexandra

Popis: Jednoletá až dvouletá bažinná bylina s plazivými až poléhavými bohatě větvenými, v uzlinách kořenujícími lodyhami dlouhými 40 – 100 mm. Listy jsou vstřícné, eliptické, 3-7 mm dlouhé, krátce řapíkaté; palisty jsou opadavé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou krátce až dlouze stopkaté, trojčetné. Tři kališní lístky jsou blanité, světle zelené, tři korunní lístky jsou o málo delší kališních v barvě světle růžové. Tyčinek je šest, semeník je trojpouzdrý. Kulovité tobolky mají v průměru asi 1,5-2 mm. Semena jsou drobná, protáhlého tvaru. Kvete od června do září.

úpor šestimužný

Záměny: Vzhledově se podobá na jiné obojživelné rostliny jako jsou hvězdoše (ty mají víceméně souběžnou, nikoli zpeřenou žilnatinu na listech, plodem jsou tvrdky) nebo masnice (je tučnolistá), nejpodobnější je ovšem úpor trojmužný (Elatine triandra), který má také trojpouzdré tobolky, ale má přisedlé květy a plody a jen tři tyčinky v květech. Úpor peprný (Elatine hydropiper) má květy čtyřčetné.

Elatine hexandra, úpor šestimužný

Ekologie: Patří mezi obojživelné druhy, snášející střídání suchozemské a vodní fáze. Roste na vlhkých až zbahnělých místech, na přeplavovaných březích vod, na obnažených dnech rybníků a rybích sádek, u nás od nížin do podhůří. Je diagnostickým druhem svazu Litorellion uniflorae, roste též ve fytocenózách svazu ElatiniEleocharition ovatae.

Elatine hexandra, úpor šestimužný

Rozšíření v České republice: Vyskytuje se vzácně, zvláště na jihu Čech, na Moravě snad chybí.

Elatine hexandra, úpor šestimužný

Celkové rozšíření: Roste především v západní Evropě od severozápadu Pyrenejského poloostrova a Británie do jižní Skandinávie a přes střední Evropu do severní Itálie. Nejdále na východ zasahuje do Rumunska.

Elatine hexandra, úpor šestimužný

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněn není, na Slovensku je řazen k druhům ohroženým.

Elatine hexandra, úpor šestimužný

Autor textu: Radim Cibulka.

Autor fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Publikováno dne 28.11.2013.

Fotografováno v soukromých rybích sádkách u Františkových Lázní.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget