Tento příspěvek byl přečten175krát!

Syn.: Epiphyllum grande, Epiphyllum acuminatum

Čeleď: Cactaceae

Epiphyllum oxypetalum

Popis: Epifytický kaktus, který má ploché, článkované stonky (fylokládia), které vypadají jako listy a mají typicky tmavě zelenou barvu. Tyto stonky mohou dosáhnout délky až 30 cm a jsou často převislé. Ohromující noční květy, které jsou velké, voňavé, bílé nebo krémově žluté květy se otevírají pouze v noci a zavírají se ráno. Tyto rostliny mají četné tenké okvětní lístky a sladkou, příjemnou vůní.

Epiphyllum oxypetalum

Záměny: Kladivník noční (Cestrum nocturnum) je keř, který produkuje velmi vonné, malé, bílé nebo nazelenalé květy, které se v noci otevírají a vydávají sladkou vůni. Povijnice bílá (Ipomoea alba) je rychle rostoucí liána, která vytváří velké bílé květy tvaru trubky, které se otevírají v noci. Často se pěstuje jako okrasná popínavá rostlina. Durman (“andělské trumpety”) (Brugmansia app.) jsou keře nebo malé stromy produkující převislé květy ve tvaru trubky se silnou, sladkou vůní. Tabák (Nicotiana spp.) je rod produkující vonné květy, které se otevírají večer a v noci.

Epiphyllum oxypetalum

Ekologie: Jako epifyt se tento kaktus příliš nespoléhá na půdu, pokud jde o živiny. Místo toho absorbuje živiny a vodu ze vzduchu a zbytků rostlin, které se hromadí kolem jejich kořenů. Ve svém přirozeném prostředí roste na stromech nebo skalách.

Celkové rozšíření: Vyskytuje se v tropických a subtropických oblastech, ve Střední Americe a Jižní Americe.

Ohrožení: Ohrožení způsobuje ničení biotopů v přírodních ekosystémech Střední a Jižní Ameriky, klimatické změny, riziko nelegálního sběru kvůli své jedinečnosti.

Epiphyllum oxypetalum

Využití: Epiphyllum oxypetalum je oblíbená okrasná rostlina pěstovaná pro své jedinečné kvetení (s krásnými velkými květy). V některých tradičních lékařských postupech byly části této rostliny používány pro různé účely, včetně hojení ran a úlevy od bolesti.

Epiphyllum oxypetalum

Autor textu a fotografií: Chanduni Bootawatta, překlad a úprava Daniel Hrčka.

Fotografováno v Nanayakkara botanical Park Matale, Sri Lanka 5. 10. 2023.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget