Tento příspěvek byl přečten2244krát!

Syn.: Iris humilis Georgi subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) Á. et D. Löve, Iris pineticola Klokov, Iris flavissima Pall.

ČeleďIridaceae Juss. – kosatcovité

iris-arenaria1

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10-25 cm s tenkým, větveným, nedužnatým, jen 2-5 mm tlustým oddenkem nesoucím vedle květonosných lodyh také vodorovné sterilní výběžky na koncích ztlustlé a se svazkem listů. Lodyha je přímá, nevětvená, olistěná. Listy sterilních výběžků jsou široce čárkovité, až 20 cm dlouhé a 10 mm široké, lodyžní listy jsou menší. Květy jsou krátce stopkaté, obvykle po dvou (dvoukvětý vějířek), rozkvetající postupně, každý květ kvete jediný den. Listeny toulce jsou obvykle tři, dva bylinné a třetí suchomázdřitý, barva květů je světle žlutá, květy jsou nevonné. Okvětní trubka je 5-12 mm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou ven vyhnuté, s hustým kartáčkem jednobuněčných chlupů. Semeník je vřetenovitý, tobolky jsou podlouhle vřetenovité, semena jsou vejcovitá, s bělavým míškem. Kvete od dubna do května.

iris-arenaria2

Záměny: Nejpodobnější jsou z našich kosatců kosatec nízký (Iris pumila), se kterým se může potkat na stanovištích a kosatec bezlistý (I. aphylla), ten však na Moravě chybí. Oba tyto druhy mají širší listy a silnější oddenky. Kosatec bezlistý má navíc pouze fialové květy.

iris-arenaria3

Ekologie: Roste na suchých, velmi teplých, osluněných místech na mělkých půdách, na skalnatých svazích či na píscích, na místech s nezapojenou nízkou vegetací.

iris-arenaria4

Rozšíření v České republice: Roste pouze vzácně na jižní Moravě ve Znojemsko-brněnské pahorkatině a v Pavlovských kopcích u Mikulova.

Celkové rozšíření: Roste ve střední Evropě v Dolních Rakousích, na jižní Moravě, na jižním Slovensku (pouze Čenkovské písky), v Maďarsku, Slovinsku, severním Srbsku a Rumunsku. Druhá část rozšíření spadá do oblasti ukrajinských stepí.

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem chráněn je v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1), na Slovensku je řazen mezi druhy kriticky ohrožené a je zákonem chráněn.

iris-arenaria5

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 26.1.2014.

Fotografováno v přírodní památce U Michálka, 4.5.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget