Tento příspěvek byl přečten2151krát!

Syn.: Vignea stenophylla (Wahlenb.) Rchb.

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex stenophylla

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 5-15 cm s dlouhými tenkými oddenky, z nichž vyrůstají drobné trsy, olistěné sterilní výhonky chybí. Lodyha je přímá, tenká, tuhá, tupě trojhranná. Listy jsou úzké, drsné, žlábkovité, kratší než lodyhy, pochvy jsou světle hnědé. Klásky jsou shloučené, všechny víceméně stejné, s horními květy samičími a dolními samčími. Plevy jsou kaštanově hnědé s širokým blanitým lemem. Okvětí chybí, blizny jsou dvě. Tmavě červenohnědé mošničky jsou okrouhle vejcovité, s vyniklými žilkami a dvouzubým zobánkem. Kvete od března do května.

Carex stenophylla

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Jako víceméně zaměnitelné se mohou jevit méně vzrůstné výběžkaté druhy rostoucí na podobných stanovištích jako je ostřice časná (C. praecox), ostřice drobná (Carex supina), případně ostřice přitupá (Carex obtusata).

Carex stenophylla, ostřice úzkolistá

Ekologie: Roste na stepních trávnících, na okrajích cest, na suchých vátých píscích, ve světlinách suchých lesů, od nížin do pahorkatin.

Carex stenophylla, ostřice úzkolistá

Rozšíření v České republice: Roste vzácně na jižní Moravě, v Čechách snad vyhynula.

Celkové rozšíření: Roste od jihovýchodní a střední Evropy, přes Evropu východní a střední Asii na Sibiř a do Číny. Rostliny ze severní Ameriky patří patrně k jinému taxonu.

Carex stenophylla, ostřice úzkolistá

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněna v kategorii druhů kriticky ohrožených (§1), na Slovensku je řazena mezi druhy téměř ohrožené.

Carex stenophylla, ostřice úzkolistá

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 25.1.2014.

Fotografováno v přírodní památce U Michálka, 4.5.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget