Tento příspěvek byl přečten1946krát!

Čel.: Iridaceae Juss. – kosatcovité

Iris variegata

Iris variegata

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 15-55 cm s krátkým, článkovaným, dužnatým, až 3 cm tlustým oddenkem. Lodyha je přímá, v horní polovině chudě větvená, olistěná, na bázi často s krátkými sterilními výběžky. Listy jsou přízemní i lodyžní, široce čárkovité, až 30 cm dlouhé, ostře špičaté, mírně srpovitě zakřivené, dvouřízné. Květy jsou téměř přisedlé, ve 2-3(-5) květém vějířku. Listeny toulce jsou celé bylinné, horní listen je někdy červeně naběhlý, květy jsou nevonné, různobarvé. Okvětní trubka je 22-25 mm dlouhá, vnější okvětní cípy jsou obloukovitě rozestálé, žluté až žlutobílé s nápadnou fialovou nebo hnědočervenou žilnatinou, s hustým kartáčem vícebuněčných chlupů. Vnitřní okvětní cípy směřují od báze šikmo vzhůru, jsou prohnuté a na vrcholu k sobě směřující, celé světle žluté až zlatožluté. Semeník je válcovitý až úzce elipsoidní, tobolky jsou válcovité, semena jsou vejcovitá, svraskalá. Kvete od května do června.

Záměny: Za květu zaměnitelný pouze za křížence a zahradní formy, tedy za zplanělé rostliny, od nichž se většinou dobře odliší bylinnými listeny toulce.

Ekologie: Roste na okrajích lesů, v lesních světlinách, ve světlých doubravách, v teplomilných trávnících, méně na skalních teráskách, na mělkých nebo vysýchavých půdách.

kosatec různobarvý

Rozšíření v České republice: Roste velmi roztroušeně na jižní Moravě od Vranova nad Dyjí až do Bílých Karpat, vzácně na Moravě střední, nejdále na severu na vrchu Kosíř u Prostějova. V Čechách byl na několika místech vysazen.

kosatec různobarvý

Celkové rozšíření: oste ve střední a jihovýchodní Evropě od Bavorska, Rakous, jižní Moravy, a jižního Slovenska přes Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko a Rumunsko do Moldávie a na západní Ukrajinu.

Iris variegata, kosatec různobarvý

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2), na Slovensku je řazen mezi druhy zranitelné a je zákonem chráněn.

Iris variegata, kosatec různobarvý

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 14.2.2014.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Milovická stráň a v Národní přírodní rezervaci Zahrady pod Hájem.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget