Tento příspěvek byl přečten1755krát!

ČeleďOrobanchaceae Vent. – zárazovité

Orobanche flava

Popis: Lodyha až 65 cm vysoká, žlutá, nahoře žláznatě pýřitá. Listy kopinaté, do 2,5 cm dlouhé. Klas řídký, až 25 cm vysoký, listeny 13-20 mm dlouhé, špičaté, ušty volné, koruna trubkovitá, ven zakřivená, žlutá až načervenalá, uprostřed nafouklá, dolní pysk s postranním cípem užším než prostředním, laloky horního pysku později nazpět ohnuté, nitky tyčinek do poloviny své délky lysé. Tobolky se otevírají postranní štěrbinou. Kvete od července do srpna.

Orobanche flava

Záměny: Určitelná podle přítomnosti svého hostitele – devětsilů, barvy květů (žlutá až načervenalá koruna), tvaru koruny (výrazně dolů ohnutá) a ochlupení nitek tyčinek (jsou do poloviny délky lysé, potom chlupaté).

záraza devětsilová

Ekologie: Roste podél horských potoků, odkud vystupuje do okolí – na cesty a do lesních porostů.

záraza devětsilová

Rozšíření v České republice: Původní jen na Moravě – v Beskydech a jejich podhůří, dále v Javorníkách, Vsetínské kotlině a Bílých Karpatech. Dlouhodobě přetrvává v Růžovém dole v Krkonoších, kam byla zanesena ze zahrady v Peci pod Sněžkou.

Orobanche flava, záraza devětsilová

Celkové rozšíření: Alpsko-karpatský druh, jehož nesouvislý areál sleduje horstvo střední a jižní Evropy (Francie, Itálie, Rakousko, Slovinsko, Švýcarsko, Srbsko, Bosna, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko). Slovenskem a jižní Moravou prochází severní hranice areálu. Roste pravděpodobně také v severozápadní Africe (Velký Atlas), Španělsku a Nizozemí. Známa je i z Kavkazu a Zakavkazska.

Orobanche flava, záraza devětsilová

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny České republiky (C3).

Orobanche flava, záraza devětsilová

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 14.2.2014.

Fotografováno u cesty z Pece pod Sněžkou na Sněžku, v místě křížení Obřího dolu s Růžovým dolem, dne 9.7.2006.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget