Tento příspěvek byl přečten2085krát!

Syn.: Orchis fusca Jacq., Orchis moravica Jacq.

Čel.: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Orchis purpurea

 vstavač nachovýPopis: Vytrvalá bylina s elipsoidními až téměř kulovitými hlízami a s četnými krátkými silnými kořeny, vysoká 30-80 cm, při vadnutí a za sucha vonící po kumarínu. Lodyha je přímá, silná, tmavě zelená, v horní části někdy nafialovělá. Listy v počtu 5-10 vyrůstají obvykle jen v dolní polovině lodyhy, jsou podlouhlé až podlouhle vejčité, 6-17 cm dlouhé a 2-7 cm široké, sivozelené a na líci lesklé, spodní jsou růžicovitě nahloučené, nejhořejší bývají úzce kopinaté, lodyhu objímající. Květenstvím je hustý mnohokvětý klas, listeny jsou zřetelně kratší než semeník, často fialové. Květy jsou velké, vně hnědavě nachové nebo růžové, nachově až černě tačkované. Všechny okvětní lístky s vyjímkou pysku tvoří přilbu. Pysk je v obrysu okrouhlý až obvejčitý, plochý, bílý nebo růžový, hustě tečkovaný nachovými brvami, trojdílný s postranními laloky podlouhlými a menšími, se středním lalokem rozšiřujícím se již od báze a zpravidla vykrojeným, někdy s nápadným zoubkem ve výkroji. Pysk je značně tvarově a barevně proměnlivý. Ostruha je tupá, dolů sehnutá, kratší než semeník. Sloupek je krátký, brylky jsou nazelenalé. Semeník je válcovitý, zkroucený. Plodem je úzce elipsoidní tobolka s velmi drobnými semeny. Kvete od května do června.

Záměny: Zaměnitelný je především za křížence se vstavačem vojenským (Orchis militaris) označovaným jako Orchis x hybrida. Listové růžice mohou být zaměněny za listové růžice vstavače vojenského, který by měl mít listy nelesklé.

Ekologie: Roste od nížin do pahorkatin (u nás) na sušších, vápenatých půdách ve světlých lesích, především listnatých, ale také v borech, v křovinách (i garigues), na křovinatých a travnatých stráních. Vystupuje až asi do 1800 m n.m.

Orchis purpurea, vstavač nachový

Orchis purpurea, vstavač nachový

Rozšíření v České republice: Roste v severních, středních a východních Čechách, velmi vzácně v jižních Čechách a na jižní, střední a jihovýchodní Moravě.

Celkové rozšíření: Roste hlavně ve střední Evropě, především v Německu, v Čechách, na Moravě, na Slovensku a v Maďarsku, na západě zasahuje do Británie a Francie, na severu do Dánska, na jihu do Itálie, na východ na Krym, Kavkaz a do Turecka. Jako velmi vzácný je uváděn i ze severní Afriky.

Orchis purpurea, vstavač nachový

Orchis purpurea, vstavač nachový

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněn také jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí ke zranitelným druhům a též je chráněn zákonem.

Poznámka: Mimořádně okrasný druh, který má v naší květeně málo soupeřů.

Orchis purpurea, vstavač nachový

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 10.11.2013.

Fotografováno v národní přírodní památce Bílé stráně u Litoměřic, v přírodní rezervaci Karlické údolí a v přírodní památce Osinalické bučiny.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget