Tento příspěvek byl přečten2092krát!

Syn.: Astragalus pilosus L., Oxytropis diffusa Ledeb.

ČeleďFabaceae Lindl. – bobovité

Oxytropis pilosa

Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými silnými kořeny, vysoká 20-40 cm, s větvenou kořenovou hlavou. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, bělohnědavě vlnaté. Listy jsou lichozpeřené s 8-13 páry lístků, řapíkaté, lístky jsou celokrajné, světle zelené až žlutozelené, na spodní straně bělavě vlnaté. Květenství je dlouze stopkaté, zprvu krátké, kulovité, později se prodlužující, hroznovité se 7-30 květy. Květy jsou krátce stopkaté, kalich je trubkovitý, dlouze odstále bíle chlupatý, žlutozelený. Koruna je žlutobílá, pavéza je delší než křídla, ta jsou delší než člunek. Lusky jsou podlouhlé, chlupaté, nejčastěji s 6-12 hladkými semeny. Kvete od května do července.

vlnice chlupatá

Záměny: U nás vcelku nezaměnitelná, listy mohou připomínat kozinec bezlodyžný (Astragalus exscapus), který má však poněkud širší lístky a pochopitelně neroste do výšky a úplně jinak kvete. Ostatní naše kozince nejsou tak nápadně chlupaté.

Ekologie: Roste na suchých trávnících na výslunných stráních, na skalkách, na písčinách, nejčastěji na bazických horninách.

Oxytropis pilosa, vlnice chlupatá

Rozšíření v České republice: U nás roste vzácně až roztroušené od nížin do pahorkatin, především ve středních a severozápadních Čechách (České středohoří, Český kras, okolí Prahy) a na jižní a jihovýchodní Moravě; jednotlivě se vyskytuje i jinde.

Celkové rozšíření: Roste od Francie přes střední a východní Evropu až k Bajkalu a do severního Mongolska, na jihu dosahuje do Itálie, na Balkán, do oblasti Kavkazu, na severu do jižní Skandinávie a Pobaltí.

Oxytropis pilosa, vlnice chlupatá

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3). Na Slovensku patří mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.

Oxytropis pilosa, vlnice chlupatá

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 16.12.2013.

Fotografováno v Přírodní památce Zmrzlík a Národní přírodní rezervaci Větrušické rokle.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget