Tento příspěvek byl přečten2031krát!
Syn.: Astragalus syphilitica Moench, Astragalus leiocarpus Shuttlew., Tragacantha exscapa (L.) Kuntze
Čel.: Fabaceae Lindl. – bobovité
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými silnými kořeny a s dřevnatým kůlovitým kořenem dlouhým i přes jeden metr, umožňujícím značnou suchovzdornost, s větvenou kořenovou hlavou. Lodyhy jsou značně zkrácené, obvykle jen jeden až dva centimetry dlouhé, dlouze odstále huňaté bílými chlupy. Listy jsou nahloučené ve zdánlivé listové růžici, lichozpeřené s 10-15 páry lístků, řapíkaté, lístky jsou celokrajné, jasně zelené až žlutozelené, porostlé odstálými nápadnými bílými chlupy. Květenství je krátce stopkaté, mnohem kratší než podpůrný list, chlupaté. Hrozny jsou se 2-7 květy, většinou nahloučené na kořenových hlavách, chlupaté. Květy jsou šikmo odstálé, krátce stopkaté, kalich je zvonkovitě trubkovitý, dlouze odstále bíle chlupatý, blanitý. Koruna je citrónově až jasně žlutá, pavéza je mnohem delší než křídla, ta jsou delší než člunek. Lusky jsou podlouhlé až široce eliptické, chlupaté, pískově hnědé až pískově žluté, nafouklé, s hladkými semeny. Kvete od května do června, nezřídka remontuje v září.
Záměny: U nás v květu nezaměnitelný, listy mohou připomínat vlnici chlupatou (Oxytropis pilosa), která je také hodně chlupatá.
Ekologie: Roste na suchých trávnících na výslunných stráních, na křovinatých kamenitých svazích, na bohatých vápnitých půdách na bazických horninách.
Rozšíření v České republice: U nás roste vzácně ve středních a severozápadních Čechách (České středohoří, Dolní Povltaví, Střední Poohří) a na jižní Moravě, zde asi již jen v Hustopečské pahorkatině. Nejhojnější je v Lounském středohoří.
Celkové rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, areál je roztříštěný. Roste převážně ve střední Evropě, dále ve Španělsku, na Balkáně, na Ukrajině a v Moldávii.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), ve stejné kategorii je chráněn zákonem (§2). Na Slovensku patří mezi druhy kriticky ohrožené a zákonem chráněné.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 16.12.2013.
Fotografováno v Přírodní památce Otvovická skála, Národní přírodní rezervaci Pouzdřanská step – Kolby a Přírodní památce Radobýl.