Tento příspěvek byl přečten1655krát!

Čel.: Scheuchzeriaceae Rudolphi – blatnicovité

scheuchzeria-palustris4

Popis: Starobylá vytrvalá jednoděložná bahenní až vodní bylina z monotypické čeledi, příbuzná bařičkám (Juncaginaceae) a vytvářející četné vodorovné výběžky. Oddenek je dlouhý, šikmý, pokrytý odumřelými zbytky listů. Lodyhy jsou jednoduché, vysoké 10-20 cm, listnaté. Listy jsou celokrajné, přisedlé, čárkovité a žlábkovité, s nápadně rozšířenou blanitě lemovanou pochvou a s dlouhým blanitým jazýčkem. Listy sterilních výběžků jsou až 45 cm dlouhé, lodyžní jsou znatelně kratší. Květy vykvétají v řídkém hroznu v počtu 3-10, jsou pravidelné, trojčetné, podepřené listeny, okvětní plátky jsou uspořádány ve dvou kruzích po třech, jsou malé a nenápadné, barvy světle zelené. Plodolisty jsou tři, vzácně jich je šest, prašníků je šest ve dvou kruzích. Plodem jsou vejcovité dvojsemenné žlutozelenné měchýřky, semena jsou asi 2 mm dlouhá, světle hnědá. Kvete od května do června.

scheuchzeria-palustris3

Záměny: Na první pohled se podobá jiným trávovitým bylinám jako jsou sítiny nebo ostřice, ve sterilním stavu může její rozpoznání činit určité potíže, za plodu je však nezaměnitelná.

Ekologie: Roste na vrchovištních, vzácně i přechodových rašeliništích, v rašelinných jezírkách a šlencích, na silně kyselých, oligotrofních až dystrofních půdách.

scheuchzeria-palustris2

Rozšíření v České republice: Jedná se o vzácný pozůstatek z dob ledových. Roste  především na Šumavě a v Jizerských horách, vzácně v Krušných horách (u Přebuzi), v Krkonoších (Pančavská louka, Černohorské rašeliniště), v Hrubém Jeseníku (Rejvíz, Velký Jezerník) a na Třeboňsku (Červené blato).

scheuchzeria-palustris6

Celkové rozšíření: Roste v mírném a chladném pásu severní polokoule, v severní a východní Evropě, kde roste i za polárním kruhem, dále rozšíření pokračuje na východ až na Sachalin a Kamčatku. Izolované výskyty jsou známy z Evropy střední, na jihu dosahuje do Pyrenejí, Alp a Karpat. Roste také v severní Americe, tamní rostliny jsou hodnoceny různě od variety po samostatný druh.

scheuchzeria-palustris5

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§1), na Slovensku též.

scheuchzeria-palustris1

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 18.10.2013.

Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště, na Velkém močálu.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget