Tento příspěvek byl přečten1903krát!

Syn.: Ceramanthe vernalis (L.) Dumort

Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Scrophularia vernalis

Popis: Vytrvalá, světle až žlutavě zelená bylina vysoká 20-60 cm, s krátkým, vodorovným oddenkem. Lodyhy jsou přímé, listnaté, jednoduché, tupě čtyřhranné, chlupaté a v horní části také hustě žlaznaté. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až trojúhelníkovité, na bázi srdčité, na okraji vroubkovaně pilovité, měkké, především na rubu žlaznaté. Řapíky jsou nekřídlaté, chlupaté. Květy jsou pětičetné, vyrůstají ve svazečkovitých vrcholících, stopky vrcholíků jsou až 9 cm dlouhé, s listeny podobnými listům. Kalich je široce zvonkovitý, téměř k bázi členěný, žlaznatý. Koruna je téměř pravidelná, baňkovitá, bledě až zelenavě žlutá, s kratičkým lemem. Tyčinky jsou stejně dlouhé, z koruny trčící, semeník je lysý. Plodem je vejcovitě kulovitá tobolka, semena jsou drobná. Kvete od dubna do června.

Scrophularia vernalis

Záměny: Zaměnitelný je za příbuzný cizokrajný krtičník zlatožlutý (Scrophularia chrysantha), ten se odlišuje semeníky a tobolkami žlaznatými, kalichem dlouze chlupatým a vrcholíky i za plodu jen krátce stopkatými. Listy jsou poněkud podobné na některé hluchavkovité rostliny, především na pitulníky nebo hluchavku skvrnitou. (Lamium maculatum).

Scrophularia vernalis

Ekologie: Roste ve vlhčích a stinějších listnatých nebo smíšených lesích a v jejich lemech, druhotně též na kamenných podezdívkách lesních cest, na kamenných mostech v lesních údolích. Na půdách vlhkých, čerstvých, hlinitých až kamenitých, na stinných místech.

Scrophularia vernalis

Rozšíření v České republice: Jako původní roste jen na jižní Moravě v okolí Brna, v jihozápadní části Moravského krasu, v Hostýnských vrších. Dříve se pěstoval jako nektarodárná rostlina a někdy zplaňoval.

Scrophularia vernalis

Celkové rozšíření: Za původní je považován výskyt v jižní a jihovýchodní Evropě a ostrůvkovitý výskyt v Evropě střední a v Karpatech. Jinde v Evropě je považován za zplanělý, stejně tak na Blízkém východě.

Scrophularia vernalis

Scrophularia vernalis

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem je chráněn jako kriticky ohrožený druh (§1), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým NT.

Scrophularia vernalis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Hády 5.5.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget