Tento příspěvek byl přečten2195krát!

Syn.: Ervum lathyroides (L.) Stank., Ervum soloniense L.

Čel.: Fabaceae Lindl. – bobovité

vicia-lathyroides1

Popis: Jednoletá bylina vysoká 5-15 (-40) cm, s krátkými tenkými kořeny. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, tenké, hranaté, přitiskle chlupaté nebo olysalé. Listy jsou sudozpeřené s 1-3 páry lístků, zakončené nevětvenou úponkou nebo hrotem, palisty jsou plostřelovité se světle hnědým nektáriem, lístky jsou celokrajné, krátce řapíčkaté, eliptické, obvejčité, kopinaté nebo čárkovité, na vrcholu zaokrouhlené, tupé nebo mělce vykrojené, s nasazenou špičkou. Květenství je tvořené jen jedním květem, květní stopky jsou krátké, nejč. 1 mm dlouhé, jsou chlupaté. Květy jsou šikmo odstálé až nící, kalich je trubkovitý, přitiskle chlupatý, kališní cípy jsou stejně dlouhé, o málo kratší než kališní trubka. Koruna je 5-6 mm dlouhá, červenofialová až modrofialová, pavéza je vejčitá, na vrcholu vykrojená, je o málo delší než křídla, ta jsou delší než člunek. Lusky jsou podlouhle čárkovité, lysé, černošedé až hnědočerné, pukavé, nejčastěji s 5-8 nepravidelně vícehrannými, bradavičnatými semeny. Kvete od dubna do května, někdy vytváří na podzim druhou generaci.

vicia-lathyroides2

Záměny: Druh je zaměnitelný za jiné vikve s jednotlivými krátce stopkatými květy, především za malé rostliny vikve úzkolisté (Vicia angustifolia), které se odlišují nejspolehlivěji tvarem semen. Pro svoji drobnost je druh snadno přehlédnutelný.

vicia-lathyroides3

Ekologie: Roste zpravidla v neuzavřené vegetaci na suchých výslunných stráních, na kamenitých nebo písčitých svazích, na úhorech, podél cest, někdy ve světlých akátinách, často ve společnosti jarních terofytů.

vicia-lathyroides4

Rozšíření v České republice: U nás roste rotroušeně od nížin do pahorkatin, vzácně zasahuje do podhůří, hojnější je ve středních Čechách a na jihozápadní Moravě.

vicia-lathyroides5

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, na sever po Skandinávii, na východě zasahuje na Krym a Kavkaz, dále roste v Malé Asii a v severní Africe. Byla zavlečena do severní Ameriky.

 vicia-lathyroides6

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3).

vicia-lathyroides7

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 11.10.2014.

Fotogfrafováno na Malé horce u obce Vícov, dne 27.4.2014 a u tůně Grádo, dne 12.5.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget