Tento příspěvek byl přečten2995krát!

Syn.: Chamaepitys trifida Dumort., Chamaepitys chia subsp. trifida (Dumort.) Kmeťová, Teucrium chamaepitys L.

Čel.: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité

Ajuga chamaepitys

Popis: Většinou jednoletá, vzácně i dvouletá bylina celá hustě huňatá, zřídka až lysá. Lodyha je poléhavá, vystoupavá až přímá, tupě čtyřhranná, vysoká 5-20 cm, většinou větvená. Přízemní listy jsou kopinaté až obvejčité, celokrajné nebo mělce oddáleně zubaté, se třemi výraznými žilkami. Lodyžní listy jsou trojlaločné až trojklanné, většinou chlupaté. Lichopřesleny jsou chudé, 2-4 květé, uspořádané do klasu, listeny jsou trojsečné, s čárkovitými úkrojky. Květy jsou souměrné, kalich je zvonkovitě trubkovitý, mírně dvoupyský, pěticípý, kališní cípy jsou nestejně dlouhé. Koruna je dvoupyská, dlouhá 5-13 mm, citronové žlutá až bledě oranžová, na dolním pysku s purpurovými skvrnami, je 2-3 krát delší než kalich. Horní pysk je krátký, dvouklanný, dolní je větší, rozprostřený, trojlaločný, střední lalok je srdčitě vykrojený. Plodem je hnědá tvrdka, na povrchu síťnatě jamkatá. Kvete od května do září, někdy po celou zimu.

Ajuga chamaepitys

Záměny: Zaměnitelný za podobný, též žlutě kvetoucí zběhovec Ajuga chia, ten však u nás pravděpodobně neroste. Jinak jde vzhledem k neobvyklé žluté barvě květů a rozeklaným listům o dobře poznatelnou hluchavkovitou rostlinu.

Ajuga chamaepitys

Ekologie: Roste jako plevel na polích, vinicích, dále na úhorech, na rumištích, na půdách bohatých vápníkem.

Ajuga chamaepitys

Rozšíření v České republice: Roste vzácně v teplých polohách, především v severozápadních a středních Čechách a na jižní Moravě, méně v oblasti předšumavských vápenců nebo na střední Moravě, ojediněle i jinde.

Celkové rozšíření: Původní je patrně pouze v západním Středomoří včetně severozápadní Afriky, zasahuje ale i na černomořské pobřeží Balkánu. V západní a střední Evropě je považován spíše za archeofyt.

Ajuga chamaepitys

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem jako plevel chráněn není, na Slovensku patří mezi druhy potenciálně zranitelné.

Využití: Je považován za léčivku.

Ajuga chamaepitys

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno u přírodní rezervace Milovická stráň 15.6.2014 a 31.5.2015.

 

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget