Tento příspěvek byl přečten2151krát!
Syn.: Marrubium album Garsault, nom. inval., Marrubium apulum Ten., Marrubium ballotoides Boiss. et Balansa, Marrubium germanicum Schrank ex Steud., Marrubium hamatum Kunth, Marrubium uncinatum Stokes, Prasium marrubium E. H. L. Krause, nom. illeg.
Čel.: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité
Popis: Vytrvalá slabě vonná bylina vysoká 30-70 cm. Lodyha na bázi někdy dřevnatí, je přímá, nevětvená nebo krátce větvená, tupě čtyřhranná, hustě bělavě vlnatá, později olysávající. Listy jsou řapíkaté, řapík je zploštělý, čepele jsou vejčité až téměř okrouhlé, zejména na spodu hustě bělavě až šedě chlupaté, vroubkované, výrazně podél žilnatiny svraskalé. Listeny jsou podobné listům, ale menší. Lichopřesleny jsou bohaté, tvořené 20-50 květy, jež jsou přisedlé a vyrůstají v paždí kopinatých listenců. Kalich je desetižilný, do čtvrtiny členěný, s trubkou vně chlupatou a uvnitř lysou, v ústí s prstencem dlouhých brv, deseticípý s cípy dole chlupatými a žláznatými a na vrcholu zakončenými lysou, lesklou, nazpět zahnutou špičkou. Koruna je dvoupyská, bělavá, s korunní trubkou zdéli kalicha. Horní pysk je delší než dolní, dvoulaločný, chlupatý, dolní je trojlaločný, tyčinky jsou čtyři, z trubky nevyniklé. Plodem je hnědá až okrová, lysá, lesklá tvrdka s vytrvalým kalichem. Kvete od července do září.
Záměny: Druh se dobře pozná podle svraskalých okrouhlých listů, bělavých květů a zahnutých lysých špiček zakončujících kališní cípy.
Ekologie: Roste na návsích, u lidských sídel, podél cest, na rumištích, na kamenitých pustých místech, na půdách na živiny a většinou i vápník bohatých.
Rozšíření v České republice: Dříve rostl dosti hojně v teplých oblastech severozápadních a středních Čech a střední a jižní Moravy, značně však ustoupil a dnes je nalézán jen velmi vzácně. Dříve byl často pěstován, řada výskytů pocházela odtud.
Celkové rozšíření: Roste ve Středozemí, kde je patrně původní, jinde v Evropě jen jako archeofyt, na sever po Británii a jižní Skandinávii, na východě po Ukrajinu. Druhotně se rozšířil do řady zemí, do Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland.
Využití: Pro obsah silic je považován za léčivku.
Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), na Slovensku mezi druhy potenciálně ohrožené.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v blízkosti národní přírodní rezervace Raná, dne 26.7.2015.