Tento příspěvek byl přečten2299krát!

Syn.: Carex flava subsp. lepidocarpa (Tausch) Godr., Carex flava var. brachyrhyncha Nyman

Čeleď:  Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex lepidocarpa

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina dorůstající výšky 20-70 cm. Listy jsou široké 2,5-3,5 mm, žlutavě zelené, ploché, kratší než lodyha. Lodyhy jsou přímé, v dolní čtvrtině olistěné, trojboké. Samčí klásek je nejčastěji jeden, vrcholový, na 1-3 cm dlouhé stopce, samičí klásky jsou obvykle 2-3, vejcovité nebo krátce válcovité, oddálené, dolní někdy až do poloviny lodyhy. Podpůrný listen dolního klásku je odstálý až nazpět ohnutý, pochvatý. Samičí květy mají obvykle tři čnělky, plevy samičích květů jsou vejčitě kopinaté, asi tak dlouhé jako mošničky nebo o málo kratší, špičaté se zeleným středním žebrem. Mošničky jsou lomené, mírně nafouklé, široce obvejcovité, 3,5-5,2 mm dlouhé, náhle zúžené v nápadně dlouhý zobánek o délce 1,3-2,2 mm, zvláště u dolních mošniček šikmo dolů směřující. Nažka vyplňuje mošničku asi z jedné poloviny. Kvete od května do června.

Carex lepidocarpa

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Ostřice šupinoplodá patří mezi druhy z okruhu ostřice rusé (Carex flava), mezi nimiž se vyznačuje stopkatým samčím kláskem, oddálenými samičími klásky a delším, lomeným zobánkem. Nejpodobnější je patrně právě ostřice rusá. Poněkud podobné mohou být i ostřice lemová (C. hostiana), jež je jen volně trsnatá s válcovitými klásky a mošničkami se zobánkem směřujícím šikmo vzhůru, a ostřice oddálená (C. distans), jež má též spíše válcovité klásky a krátký zobánek.

Carex lepidocarpa 3

Ekologie: Roste na slatinných loukách, na pěnovcových prameništích, na minerálně silných půdách s vysokým obsahem bazí.

Carex lepidocarpa

Rozšíření v České republice: U nás roste vzácně od nížiny do pahorkatiny, převážně ve středních a východních Čechách, na Moravě je velmi vzácná.

Carex lepidocarpa

Celkové rozšíření: Roste především v západní a střední Evropě a na Britských ostrovech, dále na jihu Skandinávie a v Pobaltí. Východní hranice je nejasná. Izolované výskyty jsou uváděny z jižní Evropy, Balkánu, ze severozápadní Afriky a z Krymu. Na severovýchodu severní Ameriky se vyskytuje Carex lepidocarpa var. nelmesiana.

Carex lepidocarpa

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§2), na Slovensku je řazena mezi druhy potenciálně ohrožené.

Carex lepidocarpa

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 19.1.2016.

Fotografováno v Národní přírodní památce Hrabanovská černava, dne 23.5.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget