Tento příspěvek byl přečten2119krát!
Syn.: Elatinoides spuria (L.) Wettst., Antirrhinum spurium L., Cymbalaria spuria (L.) Baumg., Linaria spuria (L.) Mill.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Popis: Jednoletá bylina s hlavní lodyhou přímou nebo vystoupavou, často chybějící, od báze vyrůstá více postranních poléhavých lodyh dlouhých 25-50 cm. Lodyhy jsou oblé, plné, hustě odstále a žlaznatě chlupaté. Přízemní listy jsou víceméně vstřícné, lodyžní jsou střídavé, řapíkaté, s čepelí široce až okrouhle vejčitou, na bázi srdčitou až zaokrouhlenou, chlupatou. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách v úžlabí listenů podobných listům, květní stopky jsou po celé délce porostlé krycími i žlaznatými chlupy. Kalich je srostlý jen na bázi, je chlupatý, koruna je vně chlupatá, dvoupyská, dolní pysk je žlutý, trojlaločný se dvěma hrbolky, horní pysk je žlutozelený s fialovými okraji, se dvěma cípy. Ostruha je obloukovitě zahnutá, na konci špičatá, spolu s bází květu bělavá. Tyčinky jsou čtyři, pátá je přeměněna na staminodium, blizna je zakřivená, dvoulaločná. Plodem je široce vejcovitá až kulovitá tobolka, v horní polovině žlaznatá, otevírající se dvěma postranními víčky. Semena jsou drobná, elipsoidní, jemně dolíčkovitá. Kvete od července do října.
Záměny: Velmi podobný je úporek hrálovitý (Kickxia elatine), jež má čepele lodyžních listů hrálovité, květní stopky lysé, chlupaté jen pod květem, ostruhu rovnou a všechny listy střídavé. Byl popsán též kříženec, ten však může být přehlížen.
Ekologie: Roste na polích, úhorech, mezích, na ruderálních místech v teplých polohách na živných, často vápnitých půdách. Značně ustoupil pod tlakem moderní agrotechniky.
Rozšíření v České republice: Je považován za archeofyt, vyskytuje se v teplých oblastech, v Čechách v pásu od Loun po Rychnov nad Kněžnou a na jižní, jihovýchodní a severovýchodní Moravě po Novojičínsko a Frydecko-Místecko. Chybí na Znojemsku a Olomoucku.
Celkové rozšíření: Roste v jižní Evropě od Pyrenejského poloostrova po černomořské pobřeží Balkánu a Krym, na sever zasahuje do Británie a do střední Evropy. Snad též v západní Asii. Byl zavlečen na Azory, do Ameriky a Austrálie.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem jako plevel chráněn není, na Slovensku je řazen mezi druhy málo dotčené.
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Publikováno dne 9.2.2016.
Fotografováno na záhumencích v Javorníku v Bílých Karpatech, dne 14.7.2013, na poli u Velké nad Veličkou, dne 15.7.2013 a na poli u Slatinic pod Házmburkem, dne 6.9.2014.