Tento příspěvek byl přečten1760krát!

Syn.: Cyperus michelianus (L.) Link, Cyperus pygmaeus var. michelianus (L.) Boeckeler, Dichostylis micheliana (L.) Nees, Fimbristylis micheliana (L.) Rchb., Isolepis micheliana (L.) Roem. et Schult., Juncellus michelianus (L.) Blatt. et McCann, Scirpus michelianus L.

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Cyperus michelianus

Popis: Jednoletá trsnatá sivozelená bylina vysoká 2-25 cm. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, listnaté jen v dolní části, trojhranné. Listy jsou přisedlé, čárkovité, 1-2 mm široké, zašpičatělé, hladké, pochvy jsou červenohnědé. Květenství je vrcholové, hlávkovitě stažené do široce vejcovitého nebo kulovitého strboulu podepřeného 3-5 rozestálými, na bázi rozšířenými listeny až 10 cm dlouhými. Klásky jsou přisedlé, kopinaté, s 10-20 květy, asi 4 mm dlouhé. Plevy jsou trojřadě uspořádané, žlutavé, s krátkou osinkou. Květy jsou oboupohlavné, okvětí chybí, tyčinky jsou dvě, blizny také dvě. Plodem je zploštělá, bledě hnědá nažka. Kvete od července do října.

Cyperus michelianus

Záměny: Vzhledem ke strboulkatému květenství podepřenému nápadnými listeny je zaměnitelný především za ostřici českou (Carex bohemica), její květenství je však zřetelně ježatější a je spíše žlutozelená, než šedozelená. Pokud je vyvinuto květenství, jedná se u nás o druh dobře poznatelný, neboť ostatní naše šáchory mají květenství rozvolněná a mají dvouřadě uspořádané klásky.

Cyperus michelianus

Ekologie: Roste na zaplavovaných březích rybníků, tůní, pískoven i vodotečí, především na písčitých půdách.

Cyperus michelianus

Rozšíření v České republice: Roste spíše vzácně v jižních Čechách a na jižní Moravě mezi Lednicí, Břeclaví a Valticemi, dříve rostl též v Polabí.

Cyperus michelianus

Celkové rozšíření: Vyskytuje se na rozsáhlém území od Evropy až na Dálný východ, Čínu, Japonsko, Vietnam, dále roste v severní Africe, ale také v Austrálii; v Evropě dosahuje na sever do střední Evropy.

Cyperus michelianus

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1), na Slovensku se řadí k druhům ohroženým a je chráněn zákonem.

 Cyperus michelianus

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v nádrži u zámečku Pohansko a ve vyschlé tůni či jámě v oblasti Soutoku 26.8.2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget