Tento příspěvek byl přečten2183krát!
Slovensky: cesnak žltý, německy: Gelbe Lauch, polsky: czosnek złocisty.
Syn.: Cepa flava (L.) Moench, Codonoprasum flavum (L.) Rchb., Kalabotis flavum (L.) Raf.
Čeleď: Alliaceae C. Agardh – česnekovité
Popis: Modrozeleně zbarvená vytrvalá bylina vysoká 8-60 cm, s vejcovitou cibulí o průměru 1-1,5 cm, s vnějšími šupinami blanitými. Dceřiná cibule se tvoří nepravidelně, je těsně přitisklá k mateřské a asi tak velká. Listy vyrůstají v počtu 2-3, čepel je čárkovitá, polooblá, plná nebo při bázi dutá, hladká. Stvol je přímý, tenký, oblý, výrazně sivě ojíněný. Květenstvím je řídký polokulovitý lichookolík bez pacibulek, s 9-60 květy na různě dlouhých dolů ohnutých, za plodu však vzpřímených stopkách. Toulec je až 11 cm dlouhý, delší než květenství, i před rozkvětem dvoucípý, je bylinný, vytrvávající, cípy jsou nestejně dlouhé. Okvětí je vejcovité, okvětní lístky jsou podlouhlé, jasně žluté, tyčinky jsou žluté, z květů výrazně vyniklé, nitky nemají postranní zoubky. Semeník je polokulovitý, čnělka je z květu vyniklá, tobolky jsou trojpouzdré, semena jsou černá. Kvete od července do září.
Záměny: U nás za květu vzhledem k neobvyklé žluté barvě dobře poznatelný druh, jinak se vyznačuje dlouhým vytrvávajícím toulcem s nestejně dlouhými cípy, patrnými i před rozkvětem.
Ekologie: Roste na skalách, na skalních stepích, v teplomilných stepních trávnících, na suchých vřesovištích, na různých půdách i podkladech.
Rozšíření v České republice: Roste spíše vzácně na jižní a střední Moravě od nížin do pahorkatin, častější je ve Znojemsko-brněnské, Mikulovské a Hustopečské pahorkatině.
Celkové rozšíření: Roste v jihovýchodní Evropě od jižní Francie a Itálie na sever na jižní Moravu a na východě do Anatolie a jižního Ruska. V jihovýchodní části areálu (Turecko, Balkán) jsou odlišovány jiné poddruhy či variety, z Atlasu a Sicílie jsou uváděny příbuzné taxony, možná totožné s Allium flavum.
Využití: Okrasný druh pěstovaný jako skalnička, občas vysazovaný, známý je výskyt v pražské Šárce.
Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny České republiky (C3).
Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.
Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Tabulová, dne 5.7.2016 a v Národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step, dne 13.8.2016.