Tento příspěvek byl přečten2023krát!

Syn.: Anemone patens L.

Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla patens

Popis: Vytrvalá trsnatá chlupatá bylina, se silným, vícehlavým oddenkem. Stonek je za květu vysoký 5-15 cm, za plodu se prodlužuje na délku 15-45 cm. Přízemní šupiny jsou podlouhle eliptické, zprvu obalující listy. Dlouze řapíkaté listy vytvářejí přízemní růžici, vyrůstají v počtu 2-5, plně vyvinuté jsou při dokvétání nebo po odkvětu. Čepele jsou asi tak dlouhé jako široké, hluboce trojsečné nebo častěji až trojčetné, s lístky (úkrojky) dlanitodílnými až dlanitosečnými, úkrojků bývá 15-30 a jsou asi 8 mm široké. Listenovitý útvar je přisedlý, s 15-20 úzkými úkrojky. Květy jsou jednotlivé, víceméně vzpřímené, nálevkovité, světle fialové, okvětní lístky jsou podlouhlé, vně chlupaté, obvykle v počtu 6. Tyčinek a pestíků je mnoho, čnělky jsou na konci rovné, plodem jsou nažky s chlupatým přívěskem. Kvete od dubna do května.

Pulsatilla patens

Záměny: Od ostatních našich konikleců se odlišuje dlanitě trojčetnými listy. Koniklec jarní (Pulsatilla vernalis) má jinak zbarvené květy, koniklec luční (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica) má nící, zvonkovité, tmavě zbarvené květy. Další dva naše původní druhy rostou na jiných místech, v horách koniklec alpský (Pulsatilla alpestre) a na Moravě koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis). Záměna hrozí především s kříženci, zvláště s koniklecem Hackelovým (P. patens x P. pratensis subsp. bohemica), jež stojí svým vzhledem mezi oběma rodiči. Rozpaky mohou pochopitelně činit výsadby nepůvodních taxonů.

Pulsatilla patens

Ekologie: Roste v suchých až mírně vlhkých trávnících, na okrajích skal, v lesních lemech, ve světlých lesích. Upřednostňuje severní a západní sklony svahů.

Pulsatilla patens

Rozšíření v České republice: Roste jen v Čechách, v Doupovských horách, v Českém středohoří, u Krásné Lípy na Chomutovsku, na Hradčanských stěnách, u Bělé pod Bezdězem, u Líšnice.

Pulsatilla patens

Pulsatilla patens

Celkové rozšíření: Roste ve střední, východní a severní Evropě, ve Švédsku, ve Finsku, v Německu, v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku, v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku, v Polsku. Na východě areál pokračuje přes Sibiř až do Číny. Ve východní Asii a v Americe roste příbuzný koniklec Pulsatilla patens subsp. multifida.

Pulsatilla patens

Využití: Je prostě krásný, k pěstování v zahradách ho však doporučit nelze, nesnáší přesazování. Výhodnější jsou mnohobarevní kříženci.

Pulsatilla patens

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1t), zákonem je též chráněn jako kriticky ohrožený druh (§1), na Slovensku se řadí k druhům zranitelným a je chráněn zákonem.

Pulsatilla patens

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Fotografováno u bývalého Zvoníčkova, dne 6.4.2016, v Přírodní památce Holý vrch u Hlinné a u obce Líšnice, dne 30.4.2006.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget