Tento příspěvek byl přečten2802krát!

Slovensky: pochybok severný, německy: Nördliche Mannsschild, polsky: naradka północna.

Syn.: Primula septentrionalis (L.) Kuntze

Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Androsace septentrionalis

Popis: Jednoletá bylina vysoká 5-15 cm, s chlupy jednoduchými i rozvětvenými. Lodyhy jsou početné, nevětvené, pýřité a roztroušeně žlaznaté. Listy jsou v přízemní růžici, kopinaté nebo podlouhle kopinaté, v horní části oddáleně zubaté, 1-5,5 mm dlouhé a 0,5 mm široké, pýřité a roztroušeně žláznaté. Květenstvím je až třicetikvětý okolík, listeny obalu jsou čárkovité nebo úzce kopinaté, celokrajné, mnohem kratší než nestejně dlouhé květní stopky. Květy jsou pětičetné, kalich je zvonkovitý, řídce žláznatý, jinak lysý, asi do poloviny srostlý, s trojúhelníkovitými cípy. Koruna je delší než kalich, bílá nebo načervenalá, v ústí trubky žlutá, cípy jsou obvejčité. Plodem je kulovitá tobolka, o málo delší než kalich, semena jsou vejcovitá, drobná. Kvete od května do června.

Androsace septentrionalis

Záměny: Podobný je pochybek prodloužený (Androsace elongata), jenž má květy vnořené do kalicha, chlupaté kališní cípy a větší listeny obalu. Jen ojediněle nalézaný pochybek největší (Androsace maxima) má zřetelně větší listeny obalu.

Androsace septentrionalis

Ekologie: Roste na vátých píscích, v písečných borech, na úhorech, na polích, v otevřených stepních trávnících, na zvětralých skalních ploškách, na půdách lehkých, zásaditých až neutrálních, ale nevápnitých.

Androsace septentrionalis

Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně v severozápadních Čechách, dříve rostl i ve středních Čechách a na jižní Moravě. Téměř vymizel.

Androsace septentrionalis

Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál na severu severní polokoule. Roste v severní a severovýchodní Evropě, v mírném až arktickém pásu Asie a severní Ameriky, ostrůvkovitě zasahuje až do střední Evropy.

Androsace septentrionalis

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem je chráněn též jako kriticky ohrožený druh (§1), na Slovensku se řadí k druhům vyhynulým.

Androsace septentrionalis

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Rašovické skály, ve dnech 6.4.2016 a 23.4.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget