Tento příspěvek byl přečten2728krát!

Syn.: Carex montana L. subsp. fritschii (Waisb.) O. Schwarz

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex fritschii

Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina vysoká 20-60 cm, tvořící řídké kruhovité trsy. Lodyhy jsou tupě trojhranné, nahoře drsné, kratší než listy. Listy jsou nepřezimující, světle zelené, obloukovitě ohnuté, drsné, pochvy jsou nachově hnědé, rozpadavé. Klásky jsou odděleného pohlaví, sblížené, samčí klásek je obvykle jeden, vrcholový, samičí klásky jsou obvykle dva, dolní je někdy podepřený listenem s krátkou čepelí bez pochvy. Plevy samičích klásků jsou vejčité, nachově hnědé se žlutým kýlem zakončeným osinkou a úzkým bílým okrajem. Okvětí chybí, blizny jsou tři. Mošničky jsou zdéli plev, obvejcovité s klínovitou bází a s krátkým zobáčkem, jsou slabě pýřité až olysalé, dlouhé 3-3,5 mm. Kvete od dubna do května.

Carex fritschii

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Ostřice doubravní je zaměnitelná např. za ostřici vřesovištní (Carex ericetorum), která má mnohem chlupatější mošničky a zřetelně suchomázdřitě bělavé okraje plev samičích klásků, za ostřici horskou (C. montana), která má na líci krátce chlupaté listy, dále za ostřici jarní (C. caryophyllea), která je zřetelně výběžkatá a pod nejspodnějším samičím kláskem má krátkou, ale zřetelnou pochvu, mošničky jsou navíc drobnější. Všechny tyto druhy mohou růst na stejných nebo podobných místech. Ostatní podobné druhy upřednostňují jiná stanoviště.

Carex fritschii

Ekologie: Roste ve světlých doubravách, případně borech na píscích nebo velmi vzácně též granodioritech a na jejich okrajích, na půdách v létě vysýchavých, písečných.

Carex fritschii

Rozšíření v České republice: V Čechách neroste, roste vzácně na jižní Moravě, především v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi a v lese Dúbrava u Hodonína.

Carex fritschii

Celkové rozšíření: Roste ve střední a jihovýchodní Evropě, ve Francii, v Itálii, ve Švýcarech, v Německu, v Rakousích, na Moravě, na Slovensku, v Maďarsku, v zemích bývalé Jugoslávie.

Carex fritschii

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem však chráněna není, na Slovensku je řazena mezi druhy zranitelné a zákonem chráněné.

Carex fritschii

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 20.1.2015.

Fotografováno v Národní přírodní památce Rendezvous, dne 8.5.2014 a v lese Dúbrava u Hodonína, dne 9.5.2014.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget