Tento příspěvek byl přečten2017krát!

Syn.: Carex hornschuchiana Hoppe

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex hostiana

Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 20-60 cm, s krátkými obloukovitými výběžky. Listy jsou široké 2-5 mm, na líci zelené, na rubu sivé, ploché. Pochvy dolních listů jsou šedavé až hnědavé, třepivé. Samčí klásek je nejčastěji jeden, vrcholový, samičí klásky jsou obvykle 2-3, krátce válcovité, hustokvěté, oddálené na vzdálenost několika délek klásku. Podpůrný listen dolního klásku je vzpřímený nebo přímo odstálý, pochvatý. Plevy jsou široce vejčité, červenohnědé se zeleným žebrem, bíle lemované. Samičí květy mají obvykle tři čnělky. Mošničky jsou zprvu žlutozelené, později hnědé, zúžené v přímo nasazený dvojzubý zobánek. Kvete od května do června.

Carex hostiana

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Od druhů z okruhu ostřice rusé (Carex flava) se odlišuje krátce válcovitými klásky; ostřice oddálená (Carex distans), která  občas roste na stejných místech, je hustě trsnatá a poněkud jinak zbarvená. Už méně je podobná běžná ostřice prosová (Carex panicea), která má klásky řídkokvěté.

Carex hostiana

Ekologie: Roste na slatinných loukách, na minerálně silných půdách.

ostřice Hostova

ostřice Hostova

Rozšíření v České republice: V Čechách roste roztroušeně, na Moravě velmi vzácně, od nížiny do pahorkatiny.

ostřice Hostova

Celkové rozšíření: Roste především v západní a střední Evropě a na Britských ostrovech, dále ve Skandinávii, v Pobaltí a na Balkánu. Izolované výskyty jsou uváděny z jižní Evropy, z Turecka, Kavkazu a severovýchodu severní Ameriky.

Carex hostiana, ostřice Hostova

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t), zákonem je chráněna ve stejné kategorii (§2), na Slovensku je řazena mezi druhy zranitelné.

Carex hostiana, ostřice Hostova

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 18.2.2014.

Fotografováno v národní přírodní památce Jestřebské slatiny, 31.5.2008 a v národní přírodní památce Cikánský dolík, 7.5.2008.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget