Tento příspěvek byl přečten1815krát!

Syn.: Orobus lacteus Bieb., Lathyrus albus var. macrorrhizus (Neilr.) Čelak., Lathyrus pannonicus subsp. collinus (Ortmann) Soó, Lathyrus versicolor (J. F. Gmelin) Beck, Lathyrus pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. lacteus (Bieb.) Dostál, Lathyrus lacteus (Bieb.) Wissjul.

Čel.: Fabaceae Lindl. – bobovité

Lathyrus pannonicus subsp. collinus

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-50 cm s válcovitými nebo úzce vřetenovitými kořenovými hlízami dlouhými až 20 cm. Lodyhy jsou přímé, nakřídlaté, hranaté, listy jsou sudozpeřené, se 2-3(-4) páry lístků, jsou zakončené hrotem. Lístky jsou čárkovité, 3-5 mm široké, krátce řapíčkaté, celokrajné, na vrcholu náhle zašpičatělé, s nasazenou špičkou. Palisty jsou polostřelovité, bylinné. Květenství je hroznovité, nepříliš bohaté (nejč. s 2-6 květy), stopky květenství jsou stejně dlouhé, vzácně o málo delší jak podpůrný list. Květy jsou šikmo odstálé, kalich je zvonkovitý, lysý nebo s řídkými chlupy, koruna je dlouhá 11-14 mm, zbarvená žlutobíle, pavéza někdy narůžověle. Plodem je lusk, semena jsou kulovitá až stlačeně kulovitá. Kvete od dubna do června.

Lathyrus pannonicus subsp. collinus

Záměny: Ostatní bezúponkové hrachory mají jinak zbarvené květy, nejpodobnější je hrachor chlumní pravý (Lathyrus pannonicus subsp. pannonicus), ten se liší delší (i relativně) stopkou květenství, brvitými kališními cípy a tvarem hlíz.

Lathyrus pannonicus subsp. collinus

Ekologie: Roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, ve světlých lesích. Upřednostňuje hluboké půdy na vápnitých a jiných bazických podkladech na suchých a teplých stanovištích.

hrachor panonský chlumní

Rozšíření v České republice: U nás rostle místy roztroušeně, zvláště v Českém krasu, v Českém středohoří, v pahorkatinách jižní Moravy a v západní části Bílých Karpat.

hrachor panonský chlumní

Celkové rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, na západ dosahuje do Porýní, na sever do Čech a na Slovensko, na východ dosahuje do Povolží.

Lathyrus pannonicus subsp. collinus, hrachor panonský chlumní

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), bez rozlišení poddruhů zákon chrání hrachor panonský v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1). Na Slovensku patří mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.

Lathyrus pannonicus subsp. collinus, hrachor panonský chlumní

Autor textu: Radim Cibulka.

Autor fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Publikováno dne 18.2.2014.

Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Karlštejn dne 20.4.2009 a v přírodní památce Skalky u Třebutiček dne 30.4.2011.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget