Tento příspěvek byl přečten1834krát!
Syn.: Orobus lacteus Bieb., Lathyrus albus var. macrorrhizus (Neilr.) Čelak., Lathyrus pannonicus subsp. collinus (Ortmann) Soó, Lathyrus versicolor (J. F. Gmelin) Beck, Lathyrus pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. lacteus (Bieb.) Dostál, Lathyrus lacteus (Bieb.) Wissjul.
Čel.: Fabaceae Lindl. – bobovité
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20-50 cm s válcovitými nebo úzce vřetenovitými kořenovými hlízami dlouhými až 20 cm. Lodyhy jsou přímé, nakřídlaté, hranaté, listy jsou sudozpeřené, se 2-3(-4) páry lístků, jsou zakončené hrotem. Lístky jsou čárkovité, 3-5 mm široké, krátce řapíčkaté, celokrajné, na vrcholu náhle zašpičatělé, s nasazenou špičkou. Palisty jsou polostřelovité, bylinné. Květenství je hroznovité, nepříliš bohaté (nejč. s 2-6 květy), stopky květenství jsou stejně dlouhé, vzácně o málo delší jak podpůrný list. Květy jsou šikmo odstálé, kalich je zvonkovitý, lysý nebo s řídkými chlupy, koruna je dlouhá 11-14 mm, zbarvená žlutobíle, pavéza někdy narůžověle. Plodem je lusk, semena jsou kulovitá až stlačeně kulovitá. Kvete od dubna do června.
Záměny: Ostatní bezúponkové hrachory mají jinak zbarvené květy, nejpodobnější je hrachor chlumní pravý (Lathyrus pannonicus subsp. pannonicus), ten se liší delší (i relativně) stopkou květenství, brvitými kališními cípy a tvarem hlíz.
Ekologie: Roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních, ve světlých lesích. Upřednostňuje hluboké půdy na vápnitých a jiných bazických podkladech na suchých a teplých stanovištích.
Rozšíření v České republice: U nás rostle místy roztroušeně, zvláště v Českém krasu, v Českém středohoří, v pahorkatinách jižní Moravy a v západní části Bílých Karpat.
Celkové rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, na západ dosahuje do Porýní, na sever do Čech a na Slovensko, na východ dosahuje do Povolží.
Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), bez rozlišení poddruhů zákon chrání hrachor panonský v kategorii kriticky ohrožených druhů (§1). Na Slovensku patří mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.
Autor textu: Radim Cibulka.
Autor fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.
Publikováno dne 18.2.2014.
Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Karlštejn dne 20.4.2009 a v přírodní památce Skalky u Třebutiček dne 30.4.2011.