Tento příspěvek byl přečten1928krát!

Syn.: Carex pediformis subsp. rhizodes (Blytt) H. Lindb., Carex rhizodes Blytt ex Boott, Carex digitata L. subsp. digitata var. rhizina (Blytt ex Lindblom) Fiori, Carex pediformis C. A. Mey. subsp. pediformis var. rhizina (Blytt ex Lindblom) Kük., Carexpediformis C. A. Mey. subsp. rhizina Holub

Čel.: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex pediformis subsp. rhizodes

Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina vysoká 15-40 cm s plazivými větvemi oddenku. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, vyrůstající ze středu listové růžice, listy jsou přezimující, tmavozelené, asi tak dlouhé jako lodyhy, pochvy jsou hnědočervené až fialově hnědé, rozpadavé. Klásky jsou odděleného pohlaví, samčí klásek je obvykle jeden, je kratší nebo nejvýše stejně dlouhý jako nejvyšší klásek samičí. Samičí klásky jsou krátce stopkaté v počtu 2-3(-4), úzce podlouhlé, dolní je oddálený, podepřený listenem s pochvou. Plevy samičích klásků jsou vejčité, špičaté, hnědočervené se suchomázdřitým lemem. Okvětí chybí, blizny jsou tři. Asi 4 mm dlouhé mošničky jsou obvejcovité, nezřetelně žilkované, s krátkým zobáčkem a pýřité. Jednotlivé listové růžice nekvetou každý rok. Kvete od dubna do května.

Carex rhizina

Záměny: Rozlišování ostřic nepatří ke zcela snadným úkolům, zvláště proto, že jich je mnoho. Pokud nebudeme počítat sporné populace od Mimoně je z našich druhů nejpodobnější ostřice prstnatá (Carex digitata). Květonosná lodyha vyrůstá u ostřice oddenkaté ze středu loňské listové růžice, nová růžice pak vyrůstá z boku. U ostřice prstnaté je tomu naopak, květonosné lodyhy vyrůstají z paždí listů, proto jich také může být na jedné rostlině více. Ostřice prstnatá proto obvykle působí bohatějším dojmem.

ostřice oddenkatá

Ekologie: Roste ve světlých dubohabřinách a v suťových lesích, na skalnatých místech, ve sklaních štěrbinách, na kamenitých půdách, od pahorkatin do podhůří.

Carex pediformis subsp. rhizodes

Rozšíření v České republice: V Čechách je spíše vzácná, často zde roste ve slabých populacích, většinu se však daří ověřovat po mnoho let. Je uváděna ze středních a severních Čech a z Povltaví. Na Moravě je místy častější, především v pásu od Podyjí přes Moravský kras do Jeseníků.

Carex rhizina

Celkové rozšíření: Roste především v evropské části Ruska a na západě Sibiře, dále roste na Kavkaze, ve střední a severní Evropě.

ostřice oddenkatá

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3) a je chráněna zákonem (§3), na Slovensku je řazena mezi druhy ohrožené a zákonem chráněné.

Carex pediformis subsp. rhizodes, Carex rhizina, ostřice oddenkatá

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 3.2.2014.

Fotografováno na skalách u Všenor, 1.5.2013.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget