Tento příspěvek byl přečten1955krát!

Syn.: Juncus trifidus subsp. carolinianus Hämet-Ahti, Juncus trifidus var. pleianthos Bluff. et Fingerh., Juncus trifidus var. vaginatus Neilr.

Čel.: Juncaceae Juss. – sítinovité

Juncus trifidus

sítina trojklanáPopis: Vytrvalá, hustě trsnatá bylina vysoká 10-30 cm. Lodyha je přímá, tenká, oblá, lysá. Lodyžní listy jsou niťovité, listové pochvy vybíhají v dlouhá, dlouze třásnitě zubatá ouška. Květenstvím je stažený kružel z 1-4 květů, podepřené třemi listeny výrazně převyšujícími květenství. Okvětní lístky v počtu šest jsou hnědé, špičaté, zdéli nebo kratší tobolky. Ty jsou vejčité, dlouze zašpičatělé, hnědé. Semena jsou drobná, s dlouhými přívěsky. Kvete od července do září.

Záměny: Našim ostatním sítinám nepodobná, také jim snad není blízce příbuzná. Ovšem vypadá jako „nějaká tráva“, od jiných trávovitých bylin se liší sítinovitými květy.

Ekologie: Roste na vyfoukaných alpinských trávnících, ve sklaních štěrbinách, mezi kameny na horských sutích, obvykle na kyselých půdách s řídkou sněhovou pokrývkou v zimě.

Rozšíření v České republice: Roste pouze ve vysokých horách, v Krkonoších, v Jeseníkách, na Šumavě, na Králickém Sněžníku a v Jizerských horách.

Juncus trifidus, sítina trojklaná

Celkové rozšíření: Roste především v severní Evropě, ve Skandinávii, Skotsku, na Islandu, jižněji pouze ve vysokohořích, v Karpatech, Sudetech, Alpách, Apeninách, Pyrenejích, v horách na Balkáně. Na východ areál pokračuje do severozápadní Asie, dále roste v Grónsku a na severovýchodě severní Ameriky.

Juncus trifidus, sítina trojklaná

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny České republiky (C2b).

Juncus trifidus, sítina trojklaná

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka, Daniel Hrčka.

Publikováno dne 3.2.2014.

Fotografováno v Hrubém Jeseníku, na Keprníku, 4.7.2010 a v Krkonoších, pod vrcholem Sněžky, 10.7.2006.

Juncus trifidus, sítina trojklaná

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget