Tento příspěvek byl přečten1880krát!

Syn.: Cirsiumpalustre var. seminudum Neilr., Cirsium pseudopalustre Schur., Cirsium chailletii sensu Reissek, Cirsium polyanthemon sensu Hochstetter in Rohrer et Mayer, Cirsium polyanthemus sensu Hochstetter
Čel
.: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Popis: Dvouletá statná bylina vysoká 50-150 cm, která vytváří přízemní růžici listů. Lodyha je přímá, tuhá, rovnoměrně olistěná, jednoduchá nebo v horní části větvená, obvykle po celé délce kadeřavě a ostnitě křídlatá. Listy jsou bylinné, na okraji dvojitě vykrajované až vyhlodávané, ostnité, zkadeřené. Přízemní listy jsou celistvé nebo mělce laločnaté. Úbory jsou jednotlivě na krátkých větvích tvořících chudé vrcholičnaté laty, nebo jsou strboulovitě shloučené po 5-17 na vrcholu nevětvené lodyhy. Zákrov je víceřadý, kulovitý až polokulovitý, asi jeden centimetr široký. Čárkovitě kopinaté zákrovní listeny jsou zelené, často růžovofialově naběhlé, vnější a střední zakončené měkkým žlutým ostnem. Květy jsou trubkovité, s růžově až světle fialově zbarvenou korunou. Nažky jsou světlé, zakončené péřitým chmýrem. Kvete od června do září.

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Záměny: Asi nejpodobnější je pcháč bahenní (Cirsium palustre), který má také křídlatou lodyhu a podobně velké květy. Pcháč žlutoostenný se však pozná na první pohled výrazně jiným odstínem barvy květů. Dále se liší celokrajnými nejdolejšími listy nebo žlutými ostny vnějších a středních zákrovních listenů a pod.

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Ekologie: Roste na vlhkých až bažinatých subhalofilních loukách a okrajích rákosin, na zasolených pastvinách, v příkopech, na okrajích kanálů.

Rozšíření: Endemit Panonské nížiny, roste od nejjižnější Moravy a východu Dolních Rakous přes Hradsko, jižní Slovensko a Maďarsko po Vojvodinu v Srbsku a střední Rumunsko. U nás roste pravděpodobně již pouze na jižní Moravě u Rakvic.

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1), na Slovensku patří k ohroženým druhům a také je chráněn zákonem.

Cirsium brachycephalum - pcháč žlutoostenný

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 22.8.2013.

Fotografováno na jižní Moravě, v přírodní památce Trkmanec – Rybníčky.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget