Tento příspěvek byl přečten531krát!

Syn.: Ficaria nudicaulis A. Kern., Ficaria verna subsp. calthifolia (Rchb.) Velen., Ranunculus ficaria subsp. calthifolius (Rchb.) Arcang., Ranunculus ficaria subsp. nudicaulis (A. Kern.) Rouy et Foucaud, Ficaria ledebourii Grossh. & Schischk., Ficaria pumila Velen., Ficaria stepporum P.A.Smirn.

Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Ficaria calthifolia

Popis: Vytrvalá bylina s kyjovitě ztlustlými podzemními hlízami. Lodyhy jsou vystoupavé, nevětvené, nekořenující, v době květu jen 2-3 cm dlouhé, později se prodlužující na 5-8 cm. Listy jsou dlouze řapíkaté, lysé, čepel je široce vejčitá až trojúhelníkovitě vejčitá, se srdčitým zářezem u řapíku, nepravidelně vroubkovaná. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých neolistěných stopkách, po odkvětu obloukovitě zahnutých, často jich z jedné lodyhy vyrůstá několik. Kališní lístky jsou široce vejčité, zelené, na okrajích blanité, korunní lístky jsou úzce vejčité, zlatožluté, lesklé, v počtu 6-12. Tyčinek je mnoho, stejně jako plodolistů. Plodem jsou široce vejcovité, kýlnaté nažky, hustě krátce chlupaté a zakončené velmi krátkým hrotem, bývá jich 15-25. Kvete převážně od března do dubna.

Ficaria calthifolia

Ficaria calthifolia

Záměny: Snadno zaměnitelný za orsej jarní (Ficaria verna). Dobře se odliší za plodu podle přítomnosti pacibulek v paždí listů a kořenujících lodyh u orseje jarního. Za květu má orsej jarní delší lodyhy s listy různé velkosti rozložené na lodyze, naopak orsej blatoucholistý má často listy jakoby růžicovitě nahloučené, všechny víceméně stejně velké.

Ficaria calthifolia

Ekologie: Roste v teplomilných trávnících, na kamenitých stráních, ve světlých křovinách, vzácněji ve světlých lesích.

Ficaria calthifolia

Rozšíření v České republice: Roste roztroušeně v teplých oblastech Polabí, severozápadních Čech a jižní Moravy, ojediněle i jinde.

Ficaria calthifolia

Celkové rozšíření: Roste ve  střední Evropě, v Itálii, na Balkáně, v jižních oblastech východní Evropy, na Kavkaze, v Malé Asii.

Ficaria calthifolia

Ficaria calthifolia

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem chráněn není.

Ficaria calthifolia

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka

Fotografováno ve Slatinicích u kostela 4.4.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget