Tento příspěvek byl přečten743krát!

Syn.: Anthoxanthum repens (Host) Veldkamp, Anthoxanthum stepporum (P. A. Smirn.) Veldkamp, Hierochloë odorata subsp. pannonica Chrtek et V. Jirásek, Hierochloë orientalis Fr. et Heuff., Hierochloë stepporum P. A. Smirn., Hierochloë vinealis Schur, Holcus repens Host

Čeleď: Poaceae Burnett – lipnicovité

Hierochloë repens

Popis: Vytrvalá tráva s dlouhými výběžky, vysoká 20-70 cm, vonící po kumarinu. Stébla vyrůstají jednotlivě, jejich báze jsou obaleny čupřinou odumřelých listových pochev. Listy jsou obvykle do 10 mm široké, lysé, z obou stran ojíněné a tedy nápadně sivozelené, u horních listů s jazýčky do 1,5 mm dlouhými. Laty jsou protáhle vejcovité, až 10 cm dlouhé, husté, s více než sto klásky v hustých svazečcích. Klásky jsou z boku zploštělé, lesklé, trojkvěté, horní květ je oboupohlavní se dvěma tyčinkami, dolní dva jsou samčí, se třemi tyčinkami. Horní samčí květ má zpravidla zřetelnou osinku. Plodem je okoralá obilka. Kvete časně, v dubnu.

Hierochloë repens

Hierochloë repens

Záměny: Značně podobná je tomkovice vonná (Hierochloë odorata), lišící se v drobných znacích. Na rozdíl od tomkovice plazivé roste v Čechách, v Polabí, avšak také velmi vzácně.

Hierochloë repens

Ekologie: Roste na píscích, v trávnících, na okrajích lesů, v lesních světlinách.

Hierochloë repens

Rozšíření v České republice: Roste velmi vzácně na jižní Moravě, v oblasti soutoku Moravy a Dyje a na Hodonínsku. Rostla též u Dolních Věstonic, kde se dnes rozlévá vodní nádrž Nové Mlýny.

Hierochloë repens

Celkové rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, na Kavkaze, na západě Sibiře, ve Střední Asii.

Hierochloë repen

Hierochloë repens

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b), zákonem však chráněna není, na Slovensku je chráněna zákonem.

Hierochloë repens

Hierochloë repens

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno nedaleko oblasti soutoku Moravy a Dyje, na hrúdu Dúbravka 7.5. 2017.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget