Tento příspěvek byl přečten24krát!

Syn.: Sedum fabaria Koch, Sedum telephium subsp. fabaria (Koch) Kirschleger

Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Hylotelephium argutum

Popis: Rostliny vytrvalé, 20–60 cm vysoké. Lodyha přímá, slabě dřevnatějící, listy dužnaté, střídavé, podlouhlé až kopinaté, v krátký řapík zúžené, neojíněné, okraj listu hrubě zubatý. Květenství chocholičnatá lata, květy nachově červené, drobné (0,6–0,7 cm v průměru). Měchýřky přímé. Kvete od července do srpna.

Záměny: Dobře poznatelný druh. Od dalších zástupců z okruhu Hylotelephium maximum agg. se odlišuje hrubě zubatými okraji listů, které navíc nejsou ojíněné. Zdánlivě podobný rozchodníkovec velký (Hylotelephium maximum) se vyznačuje listy vstřícnými nebo v 3četných přeslenech a květy žlutozelenými.

Ekologie: Horské nivy, prameniště, zarostlé skály a sutě, stinné vlhké lesy. Roste od horského do subalpínského stupně.

Hylotelephium argutum

Rozšíření v České republice a na Slovensku: V České republice v minulosti zjištěn v Beskydech, ve Slovenské republice se objevuje často od Babí hory přes Oravskou Maguru, Tatry až po Vihorlat a Bukovské vrchy.

Celkové rozšíření: Evropský druh rostoucí ve vyšších oblastech karpatského oblouku.

Ohrožení: V České republice je řazen v červeném seznamu do kategorie A3 (nejasné případy vyhynulých a nezvěstných druhů). Na Slovensku není zařazen mezi vzácné a zákonem chráněné druhy.

Hylotelephium argutum

Autor textu: Daniel Hrčka.

Autor fotografií: Miroslav Pospíšil.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget