Tento příspěvek byl přečten36krát!

Syn.: Cherleria sedoides L.

Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Minuartia sedoides

Popis: Nízké vytrvalé polštářovité rostliny, 4–8 cm vysoké, s dřevnatým, bohatě větveným oddenkem. Lodyha jednokvětá, vzpřímená nebo poléhavá. Listy čárkovité až čárkovitě kppinaté, 4-6 mm dlouhé a 1 mm široké, tuhé, hustě střechovitě uspořádané. Květy malé, kališní lístky čárkovité, trojžilné, bledě zelenavé, korunní lístky nitkovité, žlutozelené, nebo často úplně chybí. Tobolka kuželovitá, nápadně velká (2x delší než kalich), puká 3 zuby. Kvete od července do září.

Minuartia sedoides

Záměny: Pro svůj typický polštářovitý vzhled ji lze jen obtížně zaměnit.

Minuartia sedoides

Ekologie: Zpevněné zarostlé sutě, zvětralé skály, kamenité hole i humózní svahy. Roste od subalpínského do subniválního stupně. Vyhledává převážně vápnité podklady, vzácně se objevuje na silikátových horninách.

Minuartia sedoides

Rozšíření v České republice a na Slovensku: V České republice se nevyskytuje, ve Slovenské republice je rozšířená v celých Tatrách.

Celkové rozšíření: Severní Evropa (Skotsko), hory střední a jižní Evropy (Pyreneje, Alpy, Karpaty, Balkánský poloostrov).

Minuartia sedoides

Ohrožení: V České republice se nevyskytuje, na Slovensku není zákonem chráněna.

Minuartia sedoides

Poznámka: Pro zabránění samoopylení se mimo oboupohlavných květů objevují i květy samčí a samičí. Opylování zajišťuje hmyz, především mouchy, lákané hojně vylučovaným nektarem.

Minuartia sedoides

Autor textu: Daniel Hrčka.

Autor fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Rakousku, na svahu hory Waxriegel.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget