Tento příspěvek byl přečten1863krát!

Syn.: Scirpus setaceus L., Schoenoplectus setaceus (L.) Palla

ČeleďCyperaceae Juss. – šáchorovité

Isolepis setacea

Popis: Jednoletá trsnatá bylina s krátkým oddenkem, vysoká 3-15(30) cm. Lodyha je přímá, niťovitá, oblá, na bázi s listovými pochvami, dolní jsou bezčepelné, horní s krátkými štětinovitými čepelemi. Květenství je složené z 1-4 shloučených přisedlých klásků s 10-40 květy. Listen je o něco delší než vejcovité, asi 2-4 mm dlouhé klásky a je přímý, takže klásky jsou zdánlivě postranní. Plevy jsou vejčité, tupé, krátce zašpičatělé, červenohnědé se zeleným středovým pruhem. Okvětí chybí nebo je tvořeno několika krátkými štětinkami. Plodem jsou drobné hnědé nažky. Kvete od června do září.

bezosetka štětinovitá

Záměny: Vcelku dobře poznatelná podle trávovitého vzhledu, malých rozměrů a zdánlivě postranních klásků.

Ekologie: Roste na obnažených březích rybníků, mokrých písčinách, podmáčených loukách, ve vlhkých příkopech, na cestách a vlhkých sníženinách v polích. Vyžaduje mokré nebo vlhké půdy, jak písčité, tak hlinité.

Isolepis setacea, bezosetka štětinovitá

Rozšíření v České republice: Vyskytuje se roztroušeně od nížin do podhůří, především v západní polovině a v rybničných oblastech.

Celkové rozšíření: Roste v Evropě, severní Africe a v horách východní Afriky, v Asii od Turecka přes Blízký východ, Kavkaz, jihozápadní a střední Asii po západní Čínu. Je zavlečena na západě Severní Ameriky a na Tasmánii.

Isolepis setacea, bezosetka štětinovitá

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), zákonem chráněna není, na Slovensku je vzácnější a je řazena mezi druhy kriticky ohrožené, zákonem chráněné.

Isolepis setacea, bezosetka štětinovitá

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 23.11.2013.

Fotografováno v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget