Tento příspěvek byl přečten1849krát!

Syn.: Ophrys insectifera var. andrachnites L., Ophrys chlorantha Hegetschw. et Heer, Arachnites apifera Tod.

ČeleďOrchidaceae Juss. – vstavačovité

Ophrys apifera

Popis: Vytrvalá bylina se dvěma kulovitými hlízami a s delšími tenkými nečetnými kořeny, vysoká 20-45 cm. Listová růžice vyrůstá na podzim z dceřinné hlízy, je chudá, ze 2-5 listů, za květu zaschlá. Lodyha je přímá, olistěná, spodní listy v počtu 2-3 jsou růžicovitě nahloučené, kopinaté, nad nimy jsou ještě 2-4 menší, pochvovitě objímající lodyhu. Květenstvím je řídký klas se 2-10 květy. Květy jsou podepřené listeny delšími než semeníky, jsou menší, ale výrazné, vnější okvětní lístky jsou eliptické až podlouhle vejčité, rozestálé až dozadu směřující, bělavé, růžové až nachové. Dva vnitřní postranní jsou nejčastěji kopinaté, kratší než vnější, chlupaté, často dopředu směřující, zelené a začasté narůžověle a žlutě naběhlé. Pysk je dlouhý asi 1 cm, kratší než vnější okvětní lístky, břichatě vypouklý, trojlaločný. Ostruha chybí, zbarven je pysk tmavohnědě nachově, je sametově chlupatý, na bázi se čtyřbokou lysou skvrnou, obvykle skořicově zbarvenou a žlutě lemovanou. Bazální hrbolky jsou malé, lesklé, na vrcholu pysku je světle zbarvený přívěsek, dolů obrácený, celokrajný. Sloupek je šikmo vzhůru směřující, na vrcholu s dlouhou, esovitě prohnutou a dopředu směřující špičkou, brylky jsou dlouze stopkaté, světle žluté. Semeník je válcovitý, nezkroucený. Plodem je válcovitá tobolka se zbytky zaschlých květů a s velmi drobnými semeny. Kvete od května do července. Je převážně samosprašný.

Ophrys apifera

Záměny: Za květu dobře poznatelný druh.

Ophrys apifera

Ekologie: Roste na zásaditých, na živiny bohatých půdách, na výslunných travnatých a křovinatých stráních, ve světlých lesích, od nížin až asi do 1800 m n.m.

Ophrys apifera

Rozšíření v České republice: Na Moravě byl poprvé hodnověrně doložen v roce 1980, v Čechách dokonce teprve v nedávné době. Roste vzácně asi na deseti místech na východní a jihovýchodní Moravě, na sever po okolí Štramberka, v Čechách je zatím potvrzen na jedné lokalitě v Milešovském středohoří. Je zjevné, že se šíří, není ale zcela jasné proč.

Ophrys apifera

Celkové rozšíření: Roste ve Středozemí, na sever dosahuje do Anglie, zemí Beneluxu a do střední Evropy, na východě na Krym, Kavkaz až po severní Írán.

Ophrys apifera

Ohrožení: Je řazen ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), ve stejné kategorii je chráněn zákonem (§1), na Slovensku též.

Ophrys apifera

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 24.11.2013.

Fotografováno v Národní přírodní rezervaci Zahrady pod Hájem u Velké nad Veličkou.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget