Tento příspěvek byl přečten2033krát!

Čel.: Asteraceae – hvězdnicovité

Petasites albus

devětsil bílý

Popis: Statná, 20-80 cm vysoká, slabě aromatická bylina s plazivým oddenkem. Přízemní listy na líci matné a světle zelené, v obrysu okrouhlé, řapíky listů na lící ploché, plné a bez žeber, v obrysu okrouhlé. Kvetoucí lodyha je zakončena hrozny úborů. Koruna trubkovitá. Zákrovní listeny zelené s dlouze stopkatými žlázkami. Nažky hranolovité, s chmýrem. Kvete od února do května.

Ekologie: Břehy potoků a prameniště (nejčastěji v lesním podrostu), příkopy, okraje cest. Roste od podhorského do horského stupně.

Rozšíření: Druh rostoucí od jižního Norska po Francii a Balkánský poloostrov s těžištěm rozšíření ve střední Evropě. V ČR i SR je hojný, zvláště v horských a podhorských oblastech.

Záměny: Nejčastější záměna hrozí s devětsilem Kablíkové (Petasites kablikianus), který má listy v obrysu trojhranné a řapíky listů mělce rýhované s ostrými hranami. Devětsil lékařský (Petasites hybridus) se vyznačuje řapíky dutými a křídlatě žebernatými.

Petasites albus, devětsil bílý

Poznámka: Zejména dříve využíván v lidovém léčitelství (např. v antice a středověku proti moru), později nalezl uplatnění i ve veterinářství.

Petasites albus, devětsil bílý

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 23.4.2013.

Fotografováno v Krkonoších, u Špindlerova Mlýna.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget