Tento příspěvek byl přečten1761krát!

Syn.: Pinus pumilio Haenke
Čel.: Pinaceae – borovicovité
Pinus mugo, borovice kleč

Pinus mugo, borovice klečPopis: Keř vysoký 30-250 cm, s větvemi k zemi přitisklými, na konci vystoupavými. Borka hnědošedá, neodlupující se. Jehlice 3-8 cm dlouhé, po 2 ve svazečku, vytrvávají 5-8 let. Šišky vejčité až kuželovité, 2-7 cm dlouhé a 1,5-4 cm široké, dozrávají ve 2. roce a rozevírají se většinou na jaře 3. roku, štítky plodních šupin ploché nebo mírně vystouplé. Semena s 2-3x delším křídlem. Kvete od června do července.

Ekologie: Nad hranicí lesa vytváří vlastní klečový (subalpínský) stupeň, na nepříznivých stanovištích (skalnaté nebo suťové svahy, lavinové dráhy) nebo na rašeliništích sestupuje i do horského stupně. Roste od horského do subalpínského stupně.

Rozšíření: Pohoří střední a jižní Evropy. V ČR jen v Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě (jinde vysazená), v SR od Pilska a Babí hory po Muránskou planinu (hojněji jen v Tatrách a Nízkých Tatrách).

Pinus mugo, borovice kleč

Záměny: Borovice rašelinná (Pinus x pseudopumilio) vzniklá jako produkt křížení borovice kleče s borovicí blatkou (Pinus rotundata) se vyznačuje šiškami asymetrickými a štítky vystouplými.

Pinus mugo, borovice kleč

Autor textu a fotografií: Daniel Hrčka.

Publikováno dne 23.4.2013.

Fotografováno v Krkonoších (okolí Luční boudy a Kotel).

 

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget