Tento příspěvek byl přečten2195krát!

Syn.: Athamantha oreoselinum L., Selinum oreoselinum (L.) Crantz, Oreoselinum legitimum Bieb.

Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Peucedanum oreoselinum

Popis: Vytrvalá, po mrkvi páchnoucí bylina s válcovitým tlustým čupřinatým oddenkem. Lodyha je přímá, vysoká 35-100 cm, oblá, řídce větvená, lysá nebo pod květenstvím jemně pýřitá, plná, s nemnoha lodyžními listy. Listy jsou v obrysu trojúhelníkovité, 2-3 krát zpeřené, tuhé, kožovité, na spodní straně lesklé, přízemní listy jsou až 40 cm dlouhé, dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, horní jsou přisedlé s velkou, poněkud nafouklou pochvou, nejvyšší jsou velmi malé. Řapíčky prvního a vyšších řádů kolénkovitě odstávají v pravém až tupém úhlu, čímž se list stává zřetelně trojrozměrným. Lístky posledního řádu jsou vejčité, peřenolaločné až peřenosečné, úkrojky nebo laloky jsou obvejčité nebo kosočtverečné, na okraji nepravidelně zubaté. Okolíky jsou velké, složené, téměř ploché. Obal i obalíčky jsou vyvinuty, listeny obalu jsou početné, kopinaté, suchomázdřitě lemované, stopky okolíčků jsou na vnitřní straně pýřité, listeny obalíčků jsou početné, čárkovitě kopinaté, nazpět ohnuté, suchomázdřitě lemované. Kališní cípy jsou vejčité, korunní lístky jsou bílé nebo narůžovělé, krátce nehetnaté, čtyřúhlé, na vrcholu vykrojené, ve výkroji s lalokem. Dvounažky jsou široce eliptické až široce obvejčité, žlutavé, zploštělé, křídlaté a žebernaté. Kvete od července do září.

Peucedanum oreoselinum

Záměny: Pozná se podle listů, jež mají zalamované řapíky a obvejčité až kosočtverečné úkrojky.

Peucedanum oreoselinum

Ekologie: Roste ve světlých dubových nebo borových lesích, v lesních lemech, na suchých trávnících, na okrajích křovin, většinou na lehkých, písčitých nebo kamenitých, vysýchavých půdách.

Peucedanum oreoselinum

Rozšíření v České republice: Roste poměrně hojně v teplých územích středních a východních Čech, častý je též v pískovcových oblastech Kokořínska, Dokeska a Českolipska, na Moravě je vzácnější, roste především na jihu, hojný je pouze na vátých píscích mezi Bzencem a Hodonínem, vzácně roste též v nejteplejších oblastech Slezska a Osoblažska.

Peucedanum oreoselinum

Celkové rozšíření: Roste v Evropě od Pyrenejského poloostrova přes Francii, střední Evropu na východ do středního Ruska, na jihu zasahuje do Itálie a severní části Balkánu, na sever do Pobaltí a do jižní Skandinávie.

Peucedanum oreoselinum

Ohrožení: Patří mezi vzácnější druhy květeny ČR (C4a).

Peucedanum oreoselinum

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v přírodní památce V Hrobech a v přírodní památce Písčina u Tišic.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget