Tento příspěvek byl přečten2118krát!

Syn.: Pulmonaria azurea Besser, Bessera azurea (Besser) Schult.

Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Pulmonaria angustifolia

Popis: Vytrvalá bylina s tlustým vícehlavým oddenkem, na každé oddenkové hlavě se tvoří letní růžice listů a zpravidla několik přímých nebo vystoupavých lodyh vysokých 15-25 cm, málo větvených, rovnoměrně štětinatě chlupatých. Čepel letních listů je znenáhla v křídlatý řapík zúžená, široce kopinatá, špičatá, celokrajná. Lodyžní listy vyrůstají v počtu 4-7, jsou přisedlé zaokrouhlenou bází, čárkovitě kopinaté, špičaté. Listy jsou chlupaté stejnotvarými štětinovitými chlupy. Květy skládají četné vrcholové vijany v úžlabí listenů. Kalich je zvonkovitý, do poloviny členěný, Koruna je nálevkovitá, zpočátku karmínová, později výrazně azurově modrá,  korunní trubka je zdéli nebo delší než kalich. Tvrdky jsou vejcovité, hnědé, lesklé, lysé. Kvete od dubna do května.

Pulmonaria angustifolia

Záměny: Podobné jsou především další plicníky, u nás hlavně plicník měkký (Pulmonaria mollis), jež má též úzké lodyžní listy. Odlišuje se tvarem letních listů, jiným ochlupením listů a hustě chlupatým vnitřkem korunní trubky. Na barvu koruny se nelze vždy spoléhat.

Pulmonaria angustifolia

Ekologie: Roste v lemech křovin, v lesních lemech a světlinách, především teplomilných doubrav, na bazických horninách, tedy na vápencích, slínovcích, zásaditých vyvřelinách, ale i na silikátech.

Pulmonaria angustifolia

Rozšíření v České republice: Roste velmi roztroušeně v teplých oblastech; v Čechách v Doupovských horách, v Českém středohoří, v Českém krasu, ale i jinde, na Moravě roste v Bílých Karpatech, v Hustopečské pahorkatině, v Moravském krasu, vzácně i jinde.

Pulmonaria angustifolia

Celkové rozšíření: Roste ve střední, severovýchodní a východní Evropě, na východě zasahuje do středního Povolží, na severu do Dánska a jižního Švédska, na jihu do severní Itálie (předhoří jihozápadních Alp).  

Pulmonaria angustifolia

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem z nepochopitelných důvodů chráněn není, na Slovensku se řadí k druhům ohroženým a je chráněn zákonem.

Pulmonaria angustifolia

Využití: Je pěstován pro okrasu, zahradnictví nabízejí několik odrůd.

pulmonaria angustifolia

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno jižně od Úhoště, u bývalého Zvoníčkova, dne 23.4.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget