Tento příspěvek byl přečten1919krát!

Syn.: Acrostichum marantae L., Gymnogramme marantae (L.) Mett., Cheilantes marantae (L.) Domin, Paraceterach marantae (L.) R. M. Tryon, Paragymnopteris marantae (L.) K. H. Shing

Čeleď:  Adiantaceae (C. Presl) Ching – netíkovité

Notholaena marantae

Popis: Vytrvalá tajnosnubná bylina s krátce plazivým oddenkem porostlým rezavohnědými plevinami. Listy jsou kožovité, přezimující, v obrysu čárkovitě až vejčitě podlouhlé, 10-30 cm dlouhé, dvakrát zpeřené, na líci tmavě až modravě zelené, víceméně lysé, na spodu s hustými rezavohnědě zbarvenými, střechovitě se kryjícími plevinami. Řapík je zdéli čepele nebo delší, tuhý, výstrusné kupky jsou bez ostěr, skryté v plevinách. Žluté až rezavohnědé výtrusy zrají od července do září.

Notholaena marantae

Záměny: Dobře poznatelný druh, zvláště podle hustých rezavohnědých plevin na spodní straně listů. Podobně hustě plevinatý druh kapradiny, kyvor lékařský (Ceterach officinalis) má jednoduše zpeřené listy.

Notholaena marantae

Ekologie: Roste na výslunných a vyprahlých ultrabazických skalách, příípadně ve štěrbinách zdí.

Notholaena marantae

Notholaena marantae

Rozšíření v České republice: Roste na hadcových skalách u Mohelna na jihozápadní Moravě, kde není vyložení vzácná a je zde považována za původní a strobylého původu. Byla též nalezena na pikritu (ultrabazická vyvřelina) v Českém krasu u Zadní Třebáně, otázka původnosti zdejších rostlin je nejasná.

Notholaena marantae

Celkové rozšíření: Roste v  jižní Evropě, v jihozápadní Asii, v Africe.

Notholaena marantae

Ohrožení: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§1).

Notholaena marantae

Fotografováno v národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step, dne 13.8.2016.

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget