Tento příspěvek byl přečten2514krát!

Syn.: Anemone pratensis L., Pulsatilla pratensis subsp. nigricans auct., Pulsatilla nigricans auct. non Störck, Anemone nigricans (Störck) Kerner Zamels, Anemone grandis (Wenderoth) Kern.

Čel.: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica

Popis: Vytrvalá bělavě chlupatá bylina s vícehlavým černým oddenkem. Stonek je za květu 8-15 cm dlouhý, v horní části nící, za plodu je vzpřímený, dlouhý asi 22 cm. Přízemní listy jsou nepřezimující, v růžici, v počtu 3-5, za květu obvykle dobře vyvinuté, jsou řapíkaté s čepelí 1-2x lichozpeřenou, v obrysu vejčitou až vejčitě kopinatou, většinou s lístky netvořícími jednu rovinu; úkrojků je 100-200, jsou čárkovité až podlouhlé,, 1-3 mm široké. Listenovitý útvar pod květem má 14-30 úkrojků asi tak širokých jako listových. Květy jsou menší, většinou válcovité, při dokvétání zvonkovité, tmavě fialové, vzácně bledě fialové nebo bělavé, nící. Okvětních lístků je šest, jsou eliptické, na vrcholu ven ohnuté, tyčinek je mnoho, čnělky jsou sytě fialové. Plodem jsou nažky s dlouhým chlupatým přívěskem. Kvete od března do května, občas na podzim.

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica

Záměny: U nás záměna v květu nehrozí, snad jedině za křížence, kteří nemusí být snadno odlišitelní od rodičů. Podobný je pochopitelně dalším poddruhům (uznávány jsou snad čtyři), případně konikleci jižnímu (Pulsatilla zimmermannii).

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica

Ekologie: Roste na teplomilných trávnících, na skalách, na skalních stepích, na travnatých suchých okrajích lesů, vzácně na písčinách a ve světlých lesích. Na půdách suchých nebo vysýchavých, většinou mělkých.

koniklec luční český

Rozšíření v České republice: U nás roste ve středních, severních a východních Čechách roztroušeně a na jižní Moravě vzácně.

koniklec luční český

Celkové rozšíření: Roste v Německu, v Rakousích, v Čechách, na jižní Moravě, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku.

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica,koniklec luční český

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2), na Slovensku patří k druhům zranitelným a též je chráněn zákonem.

Pulsatilla pratensis subsp. bohemica,koniklec luční český

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 3.5.2014.

Fotografováno v přírodní rezervaci Holý vrch u Hlinné, v přírodní rezervaci Zvolská homole, v přírodní rezervaci Podhoří, v přírodní památce V Hrobech.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget