Tento příspěvek byl přečten665krát!

Syn.: Nigritella globosa (L.) Rchb., Orchis globosa L., Orchites globosus (L.) Schur

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Traunsteinera globosa

Popis: Vytrvalá lysá sivozelená bylina s dvěma podzemními hlízami vysoká 30-70 cm. Lodyha je přímá, listnatá, nevětvená, v dolní části s 2-3 šupinovitými listy. Lodyžní listy jsou přisedlé, směrem vzhůru se zmenšující, podlouhlé až podlouhle obkopinaté, objímavé, v počtu 4-8. Květenstvím je hustý klas, někdy označovaný za hlávku, složený až ze 100 květů, zprvu kuželovitý, později kulovitý až vejcovitý, po odkvětu se prodlužující. Listeny jsou asi tak dlouhé jako semeník nebo o málo delší, semeník je přisedlý, různě přetočený. Květy jsou světle růžové až světle purpurové, vzácně bílé, okvětní lístky jsou si podobné, vejčité, zejména vnější vytažené do kyjovitě zakončené špičky. Pysk je široce klínovitý, trojlaločný, s nachovými tečkami a tenkou válcovitou ostruhou. Brylky jsou světle žluté, sloupek velmi malý. Plodem je elipsoidní tobolka, s množstvím velmi drobných semen. Kvete od května do srpna, v závislosti na poloze.

Traunsteinera globosa

Záměny: Za květu dobře poznatelný druh, podle do špičky protažených okvětních plátků.

Traunsteinera globosa

Ekologie: Roste na loukách, pastvinách, horských nivách, lučních prameništích. Vyhledává čerstvé živné půdy, na půdách zamokřených nebo příliš vysýchavých neroste.

Traunsteinera globosa

Traunsteinera globosa

Rozšíření v České republice: V Čechách rostla spíše vzácně, v Krušných horách, Českém středohoří a v Orlických horách, kde snad roste dosud. Častější je na východní Moravě v Karpatských pohořích od Bílých Karpat po Beskydy, vzácně roste i v Jeseníkách.

Traunsteinera globosa

Traunsteinera globosa

Celkové rozšíření: Roste v Pyrenejích, Alpách, Sudetech, Karpatech, horách Bulharska, na Krymu.

Traunsteinera globosa

Traunsteinera globosa

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem je chráněna jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým (NT) a je chráněna zákonem.

Traunsteinera globosa

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Bílých Karpatech v národní přírodní rezervaci Zahrady pod Hájem v roce 2007 a v přírodní památce Bahulské jamy 5.6.2021.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget