Tento příspěvek byl přečten708krát!

Syn.: Hieracium praemorsum L., Intybus praemorsus (L.) Fries, Intybellia praemorsa (L.) Monnier, Soyeria praemorsa (L.) Mutel

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Crepis praemorsa

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým ukousnutým oddenkem vysoká 15-70 cm. Lodyha je přímá, neolistěná, pýřitá. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou obvejčité až obkopinaté, celokrajné nebo nevýrazně zubaté, až 20 cm dlouhé a až 5 cm široké, pýřité. Spíše menší úbory skládají vejcovitě válcovitou latu, jejíž větve jsou podepřeny drobnými čárkovitými listeny. Stopky úborů jsou pýřité, tenké. Dvouřadý zákrov je úzký, válcovitý, vnější zákrovní listeny jsou přitisklé, lůžko úboru je lysé. Květy jsou světle žluté, oboupohlavné, jazykovité, vnější s ligulou na spodu bez červených proužků, pětizubou. Kalich je přeměněn ve štětinky, blizna a čnělka jsou žlutě zbarvené. Plodem je nažka bez zobánku se sněhobílým chmýrem s ohebnými nerozpadavými paprsky. Kvete od května do července.

Crepis praemorsa

Crepis praemorsa

Záměny: Zaměnitelná za různé škardy, jestřábníky, máchelky apod. Škarda ukousnutá se vyznačuje neolistěnou lodyhou zakončenou válcovitou chudě větvenou latou světle žlutých úborů.

Crepis praemorsa

Crepis praemorsa

Ekologie: Upřednostňuje bazické půdy s dostatkem vápníku. Roste ve světlých lesích, v lemech světlých lesů a v lesních světlinách, zvláště v doubravách a dubohabřinách, na lesostepích, ale i na slatinných loukách.

Crepis praemorsa

Rozšíření v České republice: Roste spíše vzácně v teplých oblastech s minerálně bohatým podložím. Vyskytovala se hojněji především v Českém středohoří, v Českém krasu, v Polabí a na jižní a střední Moravě. Značně ale ustoupila, přesto zůstala zachována řada lokalit například v Bílých Karpatech.

Crepis praemorsa

Crepis praemorsa

Celkové rozšíření: Roste v pásu od střední Evropy přes východní Evropu až na jižní Sibiř. V Evropě dosahuje na severu do jižní Skandinávie, na jihu na Balkán.

Crepis praemorsa

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2b), zákonem chráněna není, na Slovensku se řadí k druhům téměř ohroženým (NT).

Crepis praemorsa

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka. 

Fotografováno v Bílých Karpatech v národní přírodní rezervaci Čertoryje, v přírodní památce Žerotín a v přírodní památce Bahulské jamy 5.6.2021 a 6.6.2021.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget