Tento příspěvek byl přečten2224krát!

Syn.: Chrysocoma linosyris L., Crinitina linosyris (L.) Soják, Crinitaria linosyris (L.) Less., Galatella linosyris (L.) Rchb., Linosyris vulgaris Cass.

Čel.: Asteraceae Martinov – hvězdnicovité

Aster linosyris

Popis: Vytrvalá bylina s tlustým, krátkým, uzlovitým oddenkem, vysoká 10-50 cm. Lodyhy vyrůstají jednotlivě nebo po několika, jsou přímé nebo krátce vystoupavé, tuhé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, čárkovitě kopinaté, celokrajné, jednožilné, stejně jako lodyhy lysé. Dolní listy jsou za květu odumřelé. Květenstvím je úbor složený obvykle pouze z trubkovitých květů žluté barvy a pěticípou korunou, vzácně se vyvíjejí také okrajové bílé nebo nafialovělé jazykovité květy. Zákrovní listeny jsou střechovitě uspořádané, víceřadé, úzce trojúhelníkovité, špičaté. Plodem je hustě chlupatá nažka s chmýrem, asi 3 mm dlouhá. Kvete od července do září.

Aster linosyris

Záměny: V zásadě nezaměnitelná, často poznatelná i v nekvetoucím stavu.

Aster linosyris

Ekologie: Roste na výslunných stráních, v lesostepích, na suchých loukách, v křovinách, na vysýchavých, zásaditých až slabě kyselých, často vápnitých půdách.

hvězdnice zlatovlásek

Rozšíření v České republice: Roste od nížin do teplejších pahorkatin, v nejteplejších oblastech roztroušeně, jinde vzácněji, někdy vytváří porosty.

hvězdnice zlatovlásek

Celkové rozšíření: Roste především v západní, jižní, střední a východní Evropě a na Kavkaze, na severu dosahuje do Británie a jižní Skandinávie, na jihu do severozápadní Afriky.

hvězdnice zlatovlásek

Ohrožení: Patří k ohroženým druhům květeny ČR (C3), chráněna je také v kategorii druhů ohrožených (§3).

Aster linosyris, hvězdnice zlatovlásek

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Publikováno dne 6.4.2014.

Fotografováno v Přírodní rezervaci Zvolská Homole a v Národní přírodní rezervaci Koda.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget