Tento příspěvek byl přečten1483krát!

Syn.: Scirpus compressus (L.) Pers., Scirpus distichus Peterm., Scirpus planifolius Grimm

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Blysmus compressus

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 5-40 cm, s výběžkatým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, jen dole listnaté, mírně smáčklé. Listy jsou čárkovité, 2-4 mm široké, kýlnaté, nahoře drsné. Květenstvím je plochý vrcholový lichoklas složený z 5-18 klásků, podepřený listenem přesahujícím květenství. Klásky jsou přisedlé, dvouřadě uspořádané, v obrysu vejčitě kopinaté, s 5-8 květy. Plevy jsou vejčité nebo kopinaté, žlutě nebo červenavě hnědé se zeleným středním pruhem. Květy jsou oboupohlavné, zjednodušené, štětinky jsou drsné, hnědé, je jich 3-6 a jsou delší než obvejčitá, tmavěhnědá, lesklá nažka. Tyčinky jsou tři, blizna je dvouramenná. Kvete od června do července.

Blysmus compressus

Blysmus compressus

Záměny: Druh je poměrně dobře poznatelný podle zploštělých dvouřadých klásků, je však snadno přehlédnutelný, zvláště ve sterilním stavu, neboť se obecně podobá jiným trávovitým bylinám.

Blysmus compressus

Ekologie: Roste na slatinných loukách, na vlhkých pastvinách, na prameništích, na slaniscích, na bažinatých březích rybníků a řek, v pobřežních dunách, na půdách mokrých, živných, často vápenitých nebo částečně zasolených, většinou v rozvolněných porostech rostlin. Snáší občasný sešlap.

Blysmus compressus

Rozšíření v České republice: Roste vzácně od nížin do podhůří.

Blysmus compressus

Celkové rozšíření: Roste především v Evropě odkud zasahuje dále do Malé Asie, střední Asie, severní Indie a Nepálu, do Číny, na sever Afriky.,

Blysmus compressus

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t).

Blysmus compressus

Fotografováno v přírodním koupališti Motol 1.7.2015.

Facebook
Facebook Pagelike Widget