Tento příspěvek byl přečten2869krát!

Syn.: Scirpus compressus (L.) Pers., Scirpus distichus Peterm., Scirpus planifolius Grimm

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

 Blysmus compressus

 Blysmus compressus

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 5-40 cm, s výběžkatým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, jen dole listnaté, mírně smáčklé. Listy jsou čárkovité, 2-4 mm široké, kýlnaté, nahoře drsné. Květenstvím je plochý vrcholový lichoklas složený z 5-18 klásků, podepřený listenem přesahujícím květenství. Klásky jsou přisedlé, dvouřadě uspořádané, v obrysu vejčitě kopinaté, s 5-8 květy. Plevy jsou vejčité nebo kopinaté, žlutě nebo červenavě hnědé se zeleným středním pruhem. Květy jsou oboupohlavné, zjednodušené, štětinky jsou drsné, hnědé, je jich 3-6 a jsou delší než obvejčitá, tmavěhnědá, lesklá nažka. Tyčinky jsou tři, blizna je dvouramenná. Kvete od června do července.

 Blysmus compressus

 Blysmus compressus

Záměny: Druh je poměrně dobře poznatelný podle zploštělých dvouřadých klásků, je však snadno přehlédnutelný, zvláště ve sterilním stavu, neboť se obecně podobá jiným trávovitým bylinám.

 Blysmus compressus

 Blysmus compressus

Ekologie: Roste na slatinných loukách, na vlhkých pastvinách, na prameništích, na slaniscích, na bažinatých březích rybníků a řek, v pobřežních dunách, na půdách mokrých, živných, často vápenitých nebo částečně zasolených, většinou v rozvolněných porostech rostlin. Snáší občasný sešlap.

 Blysmus compressus

Rozšíření v České republice: Roste vzácně od nížin do podhůří. V Praze patří až ke kriticky ohroženým druhům.

 Blysmus compressus

Celkové rozšíření: Roste především v Evropě odkud zasahuje dále do Malé Asie, střední Asie, severní Indie a Nepálu, do Číny, na sever Afriky.

 Blysmus compressus

 Blysmus compressus

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2t).

 Blysmus compressus

Autor textu: Radim Cibulka.

Autoři fotografií: Radim Cibulka a Daniel Hrčka.

Fotografováno v Praze, u přírodního koupaliště Motol 1.7.2015 a v Beskydech, na loukách u Horní Lomné 21.5.2019.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget