Tento příspěvek byl přečten1910krát!

Syn.: Carex leptostachys Ehrh.

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex strigosa

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30-70 cm, s krátkými výběžky, tvořící volné trsy. Lodyhy jsou přímé, hladké. Listy jsou měkké, ploše žlábkovité až řasnaté, kýlnaté, 6-11 mm široké, světle až bledě zelené, později až žlutozelené, přízemní jsou náhle zakončené krátkou drsnou špicí. Bezčepelné pochvy dolních listů jsou hnědé až světle hnědé, často purpurově naběhlé, mírně rozpadavé. Květenství je složené z pohlavně oddělených klásků, samčí klásek je jeden, vrcholový, boční samičí klásky vyrůstají v počtu 3-5, jsou vzájemně oddálené, vrcholy se překrývající a směřující vzpřímeně nebo šikmo od osy květenství, stopkaté, dolní dlouze, v obrysu jsou úzce válcovité, listeny jsou kratší než květenství, s pochvou. Plevy samičích klásků jsou široce kopinaté nebo oválné, na vrcholu špičaté, kratší než mošničky, jsou bělavé nebo světle hnědavé se širokým zeleným středním pruhem. Blizny jsou tři. Mošničky jsou trojboké, podlouhle kopinaté až kopinaté, lysé, za sucha výrazně žilkované, zelenavé, později hnědě zelené s kratičkým zobánkem. Kvete od května do června.

Carex strigosa

Záměny: Celkovým vzhledem je velmi podobná běžná příbuzná ostřice lesní (Carex sylvatica), jež se nejlépe odliší mošničkami s nápadně dlouhým zobánkem a dlouhými stopkami samičích klásků.

Carex strigosa

Ekologie: Nejčastěji roste v nížinných lužních lesích, méně často v pahorkatinách a v podhůří v potočních luzích a v olšinách, na půdách vlhkých, převážně živných, s dostatkem bází.

Carex strigosa

Rozšíření v České republice: Kdysi rostla v severních Čechách, dnes roste jen na Moravě v Pomoraví od Napajedel po soutok s Dyjí, v Poodří, ve Slezsku a ojediněle i jinde.

Carex strigosa

Celkové rozšíření: Je rozšířena na velké části Evropy, chybí ve Skandinávii, rozšíření je ale nerovnoměrné, mezernaté, dále roste na Kavkaze a v Zakavkazí a v severním Íránu.

Carex strigosa

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem však chráněna není, na Slovensku se řadí k druhům zranitelným a též není chráněna zákonem.

Carex strigosa

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v oblasti soutoku Moravy a Dyje, dne 3.7.2015, 11.5.2016.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget