Tento příspěvek byl přečten2116krát!

Syn.: Carex limosa var. irrigua Wahlenb., Carex limosa var. subalpina Brügger, Carex irrigua (Wahlenb.) Sm. ex Hoppe, Carex paupercula subsp. irrigua (Wahlenb.) Löve et Löve, Carex paupercula var. irrigua Fern, Carex planifolia Kohts, Carex magellanica subsp. planitiei (Asch. et Graebn.) W. Schultze-Motel., Carex magelanica subsp. irrigua (Wahlenb.) Hiit.

Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex paupercula

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10-30 cm, s krátkými výběžky, tvořící řídké trsy. Lodyhy jsou přímé, v dolní třetině listnaté, na průřezu okrouhlé až tupě trojúhelníkovité, za sucha rýhované. Listy jsou ploché až ploše žlábkovité, 2-4 mm široké, obloukovitě skloněné, zelené až šedozelené, s krátkou špicí. Bezčepelné pochvy dolních listů jsou purpurové nebo hnědé, rozpadavé. Květenství je složené z pohlavně oddělených klásků, samčí klásek je jeden, vrcholový, stopkatý, vřetenovitý až válcovitý, boční samičí klásky jsou 2-4, vzájemně oddálené, stopkaté, dolní dlouze, v obrysu jsou vejčité, s 10-25 květy, oboustranně zploštělé, nící. Listen dolního klásku je lupenitý, delší nebo zdéli květenství, s naznačenou pochvou. Plevy samičích klásků jsou kopinaté, na vrcholu špičaté nebo s mohutnou mečovitou špičkou, hnědě purpurové se zeleným středním pruhem, zřetelně, až dvakrát, delší a užší nežli mošničky. Blizny jsou tři. Mošničky jsou vejcovité nebo krátce elipsoidní, 3-3,5 mm dlouhé, lysé, nevýrazně žilkované nebo bez žilek, šedozelené s krátkým zobánkem. Kvete nejčastěji od června do července.

Carex paupercula

Záměny: Velmi podobná je příbuzná ostřice bažinná (Carex limosa). Odliší se nejlépe podle listů, jež jsou užší, přímé, úzce žlábkovité a typem výběžků. Tyto znaky však vyžadují určité zkušenosti. Dobrým pomocným a snadno zjistitelným znakem je počet samičích klásků. Ostřice bažinná jich má jen velmi zřídka více než dva.

Carex paupercula

Ekologie: Roste na oligotrofních až mezotrofních rašelinných loukách, na okrajích vřesovišť.

Carex paupercula

Rozšíření v České republice: Roste roztroušeně na Šumavě a v Krkonoších.

Carex paupercula

Carex paupercula

Celkové rozšíření: Má rozsáhlý areál na severu severní polokoule, na jihu roste převážně v horách. Roste v Evropě, hlavně severní, na jihu dosahuje do Alp a na Balkán, na Kavkaze, v severní Asii, na jihu zasahuje do Mongolska a Japonska, v severní Americe, v Grónsku, na Islandu. Na jižní polokouli v Patagónii, na Falklandech a v Ohňové zemi roste blízce příbuzný taxon Carex magellanica subsp. magellanica, ostřice vrchovištní je často považována za její poddruh.

Carex paupercula

Ohrožení: Patří k silně ohroženým druhům květeny ČR (C2r), zákonem je chráněna jako silně ohrožený druh (§2), na Slovensku se řadí k druhům kriticky ohroženým.

Carex paupercula

Autor textu a fotografií: Radim Cibulka.

Fotografováno v Přírodní památce Olšinka, dne 19.7.2015.

FACEBOOK
Facebook Pagelike Widget